X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rosja zareaguje na ustalenia Polski i USA?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 14:00
- Rosja zachowuje sie w taki sposób, że niestety trzeba działać wyprzedzająco. Działania rosyjskie pokazują, że Wschodnia Flanka NATO musi być w szczególny sposób zabezpieczana - mówi w międzynarodowej części audycji "W samo południe" prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • Czy Polska powinna bać się Rosji? (W samo południe/Jedynka)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ

Raport specjalny
duda trump2 1200 pap.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce. W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że rosyjscy wojskowi uważnie obserwują plany zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce i "robią tak", by te działania w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej. Wcześniej w czwartek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych. Pojawia się pytanie, jak to się odnosi do ustaleń między Rosją a NATO - dodał Riabkow. Kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry w Polsce i zapewniło, że Rosja dysponuje niezbędnymi do tego środkami. 

- To standardowa reakcja Rosjan na każde działania na obszarze dawnej ich strefy wpływów. Za każdym razem podkreśla się, że to zaszkodzi bezpieczeństwu, że jest wymierzone w Rosję - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Czy Polska powinna zatem obawiać się Rosji? - Terytorium Polski, jako terytorium graniczne Wschodniej Flanki NATO, będzie narażone na działania przede wszystkim wyprzedzające, ewentualnie pierwsze uderzenia. To żadna nowość - podkreśla rozmówca Magdaleny Skajewskiej i dodaje, że Rosja liczy na to, że swoimi działaniami wpłynie na polską opinię publiczną.

- To liczenie na to, że polska opinia publiczna "urabiana" przez różnego rodzaju programy, sputniki, boty informacyjne zacznie naciskać, że ten kierunek jest zły - mówi prof. Daniel Boćkowski i dodaje, że obecność wojsk NATO pokazuje jasno Rosji, że Sojusz zaczął poważnie traktować Wschodnią Flankę.

Czy zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce wpłynie na amerykańsko-rosyjskie relacje? Więcej w nagraniu. 

***

W audycji także o dwuwładzy w Mołdawii. Prezydent Igor Dodon anulował dekret o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów podpisany przez dotychczasowego premiera Pavla Filipa, który w niedzielę na mocy decyzji Sądu Konstytucyjnego przejął obowiązki szefa państwa. Czy uda się pozbawić władzy tamtejszego oligarchę Vlada Plahotniuca? O szczegółach Adrian Bąk.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także "Europejskie Menu" Beaty Płomeckiej, a w nim projektach PESCO, czyli międzynarodowych programach, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowych i wzmocnienie unijnego  przemysłu obronnego. Dotychczas powstały 34 projekty, a Polska partycypuje w 18 – w 7 jest uczestnikiem, a w 11 obserwatorem. Wiele projektów PESCO jest odpowiedzią na unijne priorytety rozwijające zdolności obronne ale jednocześnie jest odzwierciedleniem priorytetów NATO. Z tego powodu nadal trzeba będzie dbać o zapewnianie spójności między odpowiednimi działaniami Unii Europejskiej i NATO.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Data emisji: 15.06.2019

Godzina emisji: 12.30

IAR/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Mucha: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA to ogromny sukces

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:05
- Prezydent Andrzej Duda bardzo dobrze reprezentuje państwo polskie. Widzieliśmy to w rozmowach i świetnej atmosferze wizyty w USA. Wszyscy komentatorzy podkreślali, że między prezydentami była znakomita interakcja - powiedział w Polskim Radiu 24 prezydencki minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń