X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Maciej Kawecki: odnotowujemy coraz większą liczbę incydentów tzw. kradzieży tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 13:05
- Część konsumentów dowiaduje się o istnieniu zobowiązania w momencie, gdy dostaje wyrok lub do drzwi puka komornik - dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, opowiedział w radiowej Jedynce jak ustrzec się przed kredytem lub chwilówką na nasze nazwisko i bez naszej wiedzy.
Audio
  • Dr Kawecki: Hotele absolutnie nie mają prawa pozyskiwać skanu naszego dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości
Dr Kawecki: operatorzy telekomunikacyjni, banki czy duże instytucje ubezpieczeniowe uprawnione są do pozyskiwania skanów dowodów osobistych, ale tylko w dwóch celach
Dr Kawecki: operatorzy telekomunikacyjni, banki czy duże instytucje ubezpieczeniowe uprawnione są do pozyskiwania skanów dowodów osobistych, ale tylko w dwóch celachFoto: Polskie Radio

- Odnotowujemy coraz większą liczbę incydentów tzw. kradzieży tożsamości, czyli przypadków kiedy ktoś nielegalnie pozyskał np. skan naszego dowodu osobistego, a co gorsza czasem nawet legalnie - tłumaczył dr Maciej Kawecki. - Czasem spotykamy się z przypadkami, gdy pracownik banku, który legalnie pozyskał skan dowodu osobistego, bo np. staraliśmy się o kredyt, ale potem nielegalnie wykorzystuje go w działalności niezgodnej z prawem - dodał.

Jak ustrzec się przed kradzieżą naszych danych?

Dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji wyjaśnił kiedy mamy obowiązek udostępnić komuś nasz dokument tożsamości, aby go zeskanował lub skserował.

- Liczba takich przypadków jest niewielka. Prawo bankowe uprawnia banki i instytucje finansowe do przekazywania skanów dowodów osobistych, jeżeli chcemy skorzystać z produktów bankowych. Ustawa o przeciwdziałaniu terroryzmowi mówi o tym, że organizacje takie jak operatorzy komunikacyjni, banki, duże instytucje ubezpieczeniowe uprawnione są do pozyskiwania skanów dowodów osobistych, ale tylko w dwóch celach: aby walczyć ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy oraz w walce z terroryzmem. W pozostałych przypadkach w zasadzie takich regulacji nie ma - dodał.

- Hotel może pozyskać nasze dane, np. imię i nazwisko czy numer pesel, ale absolutnie nie ma prawa pozyskiwać skanu naszego dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, czy robić mu zdjęcia - powiedział dr Maciej Kawecki.

_______________

Audycja: W samo południe

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Gość: dr Maciej Kawecki (dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji)

Data emisji: 01.07.2019

Godzina emisji: 12.20

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Kawecki: w 2019 roku będziemy pracować w ministerstwie cyfryzacji nad projektami 5G

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 09:49
5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności. - W tym roku będziemy nad tym pracować. Chodzi m.in. o ultraszybki dostęp do sieci, bez opóźnień. Istotny tam, gdzie ograniczenie dostępu do internetu może mieć bardzo daleko idące konsekwencje - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor departamentu zarządzania danymi w resorcie cyfryzacji dr Maciej Kawecki. 
rozwiń zwiń