Dr Maciej Kawecki: odnotowujemy coraz większą liczbę incydentów tzw. kradzieży tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 13:05
- Część konsumentów dowiaduje się o istnieniu zobowiązania w momencie, gdy dostaje wyrok lub do drzwi puka komornik - dr Maciej Kawecki, dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, opowiedział w radiowej Jedynce jak ustrzec się przed kredytem lub chwilówką na nasze nazwisko i bez naszej wiedzy.
Audio
  • Dr Kawecki: Hotele absolutnie nie mają prawa pozyskiwać skanu naszego dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości
Dr Kawecki: operatorzy telekomunikacyjni, banki czy duże instytucje ubezpieczeniowe uprawnione są do pozyskiwania skanów dowodów osobistych, ale tylko w dwóch celach
Dr Kawecki: operatorzy telekomunikacyjni, banki czy duże instytucje ubezpieczeniowe uprawnione są do pozyskiwania skanów dowodów osobistych, ale tylko w dwóch celachFoto: Polskie Radio

- Odnotowujemy coraz większą liczbę incydentów tzw. kradzieży tożsamości, czyli przypadków kiedy ktoś nielegalnie pozyskał np. skan naszego dowodu osobistego, a co gorsza czasem nawet legalnie - tłumaczył dr Maciej Kawecki. - Czasem spotykamy się z przypadkami, gdy pracownik banku, który legalnie pozyskał skan dowodu osobistego, bo np. staraliśmy się o kredyt, ale potem nielegalnie wykorzystuje go w działalności niezgodnej z prawem - dodał.

Jak ustrzec się przed kradzieżą naszych danych?

Dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji wyjaśnił kiedy mamy obowiązek udostępnić komuś nasz dokument tożsamości, aby go zeskanował lub skserował.

- Liczba takich przypadków jest niewielka. Prawo bankowe uprawnia banki i instytucje finansowe do przekazywania skanów dowodów osobistych, jeżeli chcemy skorzystać z produktów bankowych. Ustawa o przeciwdziałaniu terroryzmowi mówi o tym, że organizacje takie jak operatorzy komunikacyjni, banki, duże instytucje ubezpieczeniowe uprawnione są do pozyskiwania skanów dowodów osobistych, ale tylko w dwóch celach: aby walczyć ze zjawiskiem prania brudnych pieniędzy oraz w walce z terroryzmem. W pozostałych przypadkach w zasadzie takich regulacji nie ma - dodał.

- Hotel może pozyskać nasze dane, np. imię i nazwisko czy numer pesel, ale absolutnie nie ma prawa pozyskiwać skanu naszego dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości, czy robić mu zdjęcia - powiedział dr Maciej Kawecki.

_______________

Audycja: W samo południe

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Gość: dr Maciej Kawecki (dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji)

Data emisji: 01.07.2019

Godzina emisji: 12.20

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Maciej Kawecki: w 2019 roku będziemy pracować w ministerstwie cyfryzacji nad projektami 5G

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2019 09:49
5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności. - W tym roku będziemy nad tym pracować. Chodzi m.in. o ultraszybki dostęp do sieci, bez opóźnień. Istotny tam, gdzie ograniczenie dostępu do internetu może mieć bardzo daleko idące konsekwencje - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor departamentu zarządzania danymi w resorcie cyfryzacji dr Maciej Kawecki. 
rozwiń zwiń