Krzysztof Czabański: polska kultura potrzebuje wsparcia mediów publicznych

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2019 18:50
- Polskie Radio przekazuje bardzo wiele treści z obszaru kultury. Jest animatorem, współorganizatorem i sponsorem różnych wydarzeń kulturalnych - powiedział na antenie radiowej Jedynki szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Po 11 latach powracają Nagrody Mediów Publicznych dla polskich twórców.
Audio
  • Krzysztof Czabański: rola mediów publicznych we wzmacnianiu środowisk twórczych jest kluczowa (W samo południe/Jedynka)
Krzysztof Czabański
Krzysztof CzabańskiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio
  • Powracają Nagrody Mediów Publicznych
  • Krzysztof Czabański uważa, że na ich braku ucierpiały środowiska twórcze
  • Przewodniczący Rady Mediów Narodowych wskazał na rolę Polskiego Radia w promocji kultury
  • Mówił również o roli wsparcia polskiej kultury przez media publiczne

Po ponad dekadzie powróciła idea przyznawania Nagród Mediów Publicznych. Polskie Radio przyzna nagrodę w dziedzinie muzyki, Telewizja Polska w dziedzinie obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Nad wyróżnieniem honorowy patronat objęła Rada Mediów Narodowych. 

Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański ocenił, że na odejściu od pomysłu przyznawania nagród ucierpiały środowiska twórcze. - Udało się przekonać wszystkie najważniejsze spółki mediów publicznych, żeby podjęły wspólną inicjatywę - powiedział.

Kapituły docenią za twórczość

- Każda kategoria ma swoją osobną kapitułę, składającą się z kompetentnych specjalistów, najczęściej praktyków tych dziedzin twórczości, ale i krytyków. Wystarczy wspomnieć takie nazwiska jak Krzysztof Penderecki, Joanna Wnuk-Nazarowa, Krystyna Prońko, Wojciech Tomczyk - powiedział szef Rady Mediów Narodowych.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Nagrody Mediów Publicznych wracają po 11 latach

W opinii Krzysztofa Czabańskiego "skład kapituł powoduje, że nagrody będą przyznane za rzeczywiste dokonania twórcze". - Tylko te kryteria będą się liczyć - podkreślił.

Szef RMN zapowiedział, że kapituły ogłoszą nominowanych, "co najmniej po pięć nazwisk w każdej z kategorii", w połowie sierpnia. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają od organizatorów statuetkę oraz nagrodę pieniężną.

"Polskie Radio przekazuje bardzo wiele treści z obszaru kultury"

Jak wskazał Krzysztof Czabański, "najbardziej wartościową częścią nagród" jest fakt, że "media publiczne zobowiązały się do tego, iż do czasu rozstrzygnięcia konkursu będą przedstawiać twórczość nominowanych". - Popularyzacja tej twórczości jest wartością samą w sobie - zaznaczył.

Ważnym mecenasem kultury w Polsce jest, co podkreślił szef Rady Mediów Narodowych, Polskie Radio. Gość Jedynki wskazał, że ta instytucja jest "animatorem, współorganizatorem i sponsorem różnych wydarzeń kulturalnych".

Ważna rola mediów publicznych

Krzysztof Czabański uważa, że polska kultura potrzebuje wsparcia mediów publicznych. - Ma ono wymiar nie tylko estetyczny i jest istotną treścią w samych mediach publicznych, ale też wymiar materialny - zaznaczył. 

- Wzmacniamy środowiska twórcze. One oczywiście mają te wzmocnienia z różnych stron, ale media publiczne, moim zdaniem, odgrywają tu rolę kluczową - powiedział szef RMN.

"Wolimy naprawiać"

Gość Jedynki odniósł się także do pomysłów likwidacji mediów publicznych. - Jakoś mnie nie zaskakuje ta propozycja Platformy Obywatelskiej. To się mieści w ich stałej polityce - ocenił.

- My wolimy naprawiać i robimy to poprzez choćby transfery wielkich pieniędzy, które od półtora roku zaczynają trafiać do mediów publicznych. Wzmacniamy je od tej strony, jednocześnie kładąc nacisk na poprawę oferty programowej - powiedział Krzysztof Czabański na antenie Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Czabański (przewodniczący Rady Mediów Narodowych)

Data emisji: 10.07.2019

Godzina emisji: 12.17

msze, IAR/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Krzysztof Czabański o 500+: rozszerzenie polityki prospołecznej PiS

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2019 16:46
- Program 500+ na każde dziecko to kolejny krok na drodze polityki prospołecznej PiS, sprzyjającej Polakom - powiedział przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Podkreślił, że to element wspomagania różnych grup społecznych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Czabański: chcemy prezentować twórczość wszystkich nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2019 22:30
- Chcemy mieć czas, żeby w mediach publicznych prezentować twórczość wszystkich nominowanych do nagród. Podejrzewam, że to jest największa wartość tej nagrody - mimo że ona jest pokaźna również finansowo - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Czabański przewodniczący Rady Mediów Narodowych i pomysłodawca Nagród Mediów Publicznych.
rozwiń zwiń