X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ewa Siemaszko: Polaków na Wołyniu mordowano wyłącznie dlatego, że byli Polakami

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 13:46
 - Motyw narodowościowy był jawny. Polków mordowano wyłącznie dlatego, że byli Polakami – mówiła w radiowej Jedynce w sprawie rzezi na Wołyniu Ewa Siemaszko, badaczka zbrodni wołyńskiej.
Audio
  • E. Siemaszko ws. Wołynia: to była krwawa niedziela (W samo południe/Jedynka)
Ewa Siemaszko w radiowej Jedynce
Ewa Siemaszko w radiowej JedynceFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Na Ukrainie obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej odbędą się w najbliższą niedzielę w obwodzie łuckim. W Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa, dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Szacuje się, że w trakcie rzezi wołyńskiej mogło zginąć około stu tysięcy Polaków.

W niedzielę w Łucku zostanie odprawiona msza święta w intencji ofiar, na którą przybędą przedstawiciele polskich władz. Następnie delegacja pojedzie do Janowej Doliny, w której ukraińscy nacjonaliści w 1943 roku zamordowali około sześciuset Polaków. 

- Polków mordowano we wsiach, w koloniach, w osadach, wszędzie tam, gdzie żyli. Była to tzw. krwawa niedziela. Nie skończyło się jednak na tym jednym dniu. Plan mordu Polków był powzięty w końcówce lat 30. Plany te docierały do Polków, ale nikt nie był w stanie w to uwierzyć. W 1944 roku nastąpiła kulminacja zbrodni - powiedziała Ewa Siemaszko. 

"Mordowano ich wyłącznie dlatego, że byli Polakami"

- Polaków mordowano wyłącznie dlatego, że byli Polakami. Motyw narodowościowy był jawny - podkreśla w swojej wypowiedzi Ewa Siemaszko. - Polacy próbowali się bronić, jednak na jednego Polaka przypadało czterech Ukraińców. Były nieliczne akcje odwetowe. Zginęło w nich ok. 2-3 tys. Ukraińców. Odpowiedzialności za zbrodnię ludobójstwa nie poniósł chyba nikt. Procesów było niewiele w pierwszych latach po wojnie - stwierdziła badaczka. 

Gość radiowej Jedynki dodał, że "pamięć jest ważna, ponieważ to część naszej historii. Pamięć powinna jednak służyć przestrodze."

Wiele pochówków z czasu rzezi wołyńskiej wciąż czeka na godne upamiętnienie. Ukraina od 2017 roku zakazuje ekshumacji i upamiętnień polskich ofiar na swoim terytorium.  

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * * 

Audycja: W samo południe

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Gość: Ewa Siemaszko, badaczka zbrodni wołyńskiej

Data emisji: 11.07.2019

Godzina emisji: 12.13

S.K/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: warunkiem upamiętnienia rzezi wołyńskiej jest zgoda na ekshumacje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 10:53
- Żeby nie było wrogości, potrzebne jest nam przede wszystkim upamiętnienie. Warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości ku czci ofiar rzezi wołyńskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Trzeba podnieść Partnerstwo Wschodnie na wyższy poziom"

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 12:10
Szef MSZ Jacek Czaputowicz wzywa do wzmocnienia Partnerstwa Wschodniego. Chodzi o współpracę Unii Europejskiej z Gruzją, Ukrainą, Mołdawią, Azerbejdżanem, Armenią i Białorusią. Polski minister poparł pomysł rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych z państwami tej grupy, gdyby dany kraj zgłosił taki wniosek. 
rozwiń zwiń