Szymon Szynkowski vel Sęk: Polska głośno mówi o prawdzie historycznej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 13:00
- Spodziewaliśmy się, że wraz z nadchodzącymi obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie nasilenie narracji rosyjskiej, która w wielu elementach nie jest zgodna z prawdą historyczną - mówił w audycji "W samo południe" wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.
Audio
  • Szymon Szynkowski vel Sęk o fałszowaniu historii (W samo południe/Jedynka)
Oczy całego świata są skierowane na Polskę, a to szansa na odkłamywanie tych nieprawdziwych tez  mówił wiceszef MSZ na antenie Jedynki
Oczy całego świata są skierowane na Polskę, a to szansa na odkłamywanie tych nieprawdziwych tez – mówił wiceszef MSZ na antenie JedynkiFoto: Polskie Radio

Prezydent USA przyleci do Polski 31 sierpnia wieczorem. 1 września weźmie w Warszawie udział w uroczystościach w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej - na pl. Piłsudskiego - obok prezydentów: Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera - Donald Trump wygłosi przemówienie. Z kolei 2 września będzie dniem dwustronnej wizyty prezydenta USA w Polsce.

szynkowski-fb-1200.jpg
Wiceszef MSZ: Donald Trump w Warszawie to nie Władimir Putin na Westerplatte

Szymon Szynkowski vel Sęk podkreślił, że Polska jasno mówi o zbrodniczym wymiarze i skutkach paktu Ribbentrop-Mołotow. Zdaniem gościa Jedynki, zbliżające się uroczystości będą szansą do tego, aby globalnie przybliżyć pewne kwestie.

- Podczas tych obchodów oczy całego świata będą zwrócone na nasz kraj ze względu na liczną reprezentację wielu państw, w tym prezydenta Stanów Zjednoczonych. To okazja, aby bronić prawdy historycznej, dobrego imienia Polski - stwierdził wiceszef MSZ.

Dodał, że "Polska będzie głośno mówić o historii w sposób uczciwy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk (wiceminister spraw zagranicznych)

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 12.16

mr/kh

Czytaj także

Wiceprezes IPN: pakt Ribbentrop-Mołotow przewidywał podział na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2019 13:25
- Warszawa miała zostać podzielona między Rzeszę Niemiecką a Zawiązek Sowiecki - mówił w audycji "W samo południe" dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń