Andrzej Dera o umowie z USA: wzmocni potencjał obronny Polski

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 14:00
- Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA jest dużym sukcesem naszego kraju, a podpisana deklaracja wzmocni znacząco potencjał obronny Polski - powiedział w programie "W samo południe" prezydencki minister Andrzej Dera.
Audio
  • A.Dera o umowie z USA: wzmocni się nasze bezpieczeństwo (W samo południe/Jedynka)
Andrzej Dera w studiu radiowej Jedynki
Andrzej Dera w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusinski/Polskie Radio

Nie ma już wątpliwości, że Polska będzie miała amerykańskie myśliwce F-35. Negocjacje w sprawie zakupu samolotów piątej generacji wchodzą w ostateczną fazę. Kongres USA wyraził oficjalną zgodę na sprzedaż 32 najnowocześniejszych maszyn. 

- To co zostało przygotowane, zostało podpisane przez prezydentów Polski i USA - mówił w Jedynce minister Andrzej Dera. Dodał, że potencjał obronny naszego kraju, wyraźnie się teraz wzmocni.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ]>>>Sprzedaż Polsce samolotów F-35. Jest zgoda Kongresu USA na transakcję

Wcześniej Departament Stanu USA zgodził się na potencjalną sprzedaż 32 myśliwców F-35 Polsce za maksymalnie 6,5 mld dolarów, czyli ok. 25,6 mld złotych.

Najnowocześniejsze myśliwce

Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że myśliwce wielozadaniowe F-35 są najnowocześniejszym sprzętem, a jego wykorzystanie w polskich siłach powietrznych da nam przewagę.

Polska będzie jednym z niewielu państw w Europie, które posiądą tego rodzaju samoloty. F-35 stanowi swego rodzaju platformę dowódczą. Może współgrać z F-16, które Polska już ma, z HIMARS-ami, czyli rakietami o zasięgu do 300 km oraz z systemem Patriot.

Minister Andrzej Dera odniósł się też w audycji do reformy wymiaru sprawiedliwości, która jego zdaniem powinna być kontynuowana oraz do zachowania kandydatki na posłankę z list KO, Klaudii Jachiry.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Dera (Kancelarii Prezydenta RP) 

Data emisji: 27.09.2019

Godzina emisji: 12.15

jj/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tadeusz Cymański: NATO i silna armia się uzupełniają

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2019 17:29
- Działania w sojuszach i NATO to jedno, a budowanie własnej siły obronnej i nowoczesnej armii to drugie. Musimy widzieć tu komplementarność - mówił Tadeusz Cymański, poseł Solidarnej Polski, w rozmowie z Polskim Radiem 24. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mariusz Błaszczak o zakupie F-35: wzmocnią bezpieczeństwo Polski oraz wschodniej flanki NATO

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 20:16
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że posiadanie samolotu F-35 przez polskie siły powietrzne kilkukrotnie podniesie poziom zdolności naszego lotnictwa oraz wzmocni bezpieczeństwo Polski i całej wschodniej flanki NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ: w Polsce ćwiczy blisko 4,5 tys. żołnierzy USA. To historyczna chwila

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 20:22
- W ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie przeznaczyli na zwiększenie potencjału militarnego w Europie kilkanaście miliardów dolarów, a Polska należy do największych beneficjentów, ćwiczy tu blisko 4,5 tys. żołnierzy amerykańskich - mówił w Łasku szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz.
rozwiń zwiń