Krzysztof Czabański: polskie służby weterynaryjne wymagają gruntownej przebudowy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 13:30
- Mamy do czynienia nie tylko z tym, że transport zwierząt, w tym przypadku dzikich, był poza jakąkolwiek kontrolą, jeśli chodzi o jego warunki, ale później, gdy został zatrzymany przez białoruskie służby, to stał pod naszą granicą (...) To kolejny sygnał, że polskie służby weterynaryjne wymagają gruntownej reorganizacji, przebudowy - mówił na antenie radiowej Jedynki Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych. 
Audio
  • Krzysztof Czabański: że polskie służby weterynaryjne wymagają gruntownej reorganizacji (Jedynka/W samo południe)
Krzysztof Czabański
Krzysztof CzabańskiFoto: PR1

W Polsce miała niedawno miejsce kuriozalna sytuacja związana z tygrysami. Ciężarówka ze zwierzętami utknęła na przejściu granicznym w Koroszczynie (woj. lubelskie), bo według Białorusinów przewoźnik nie dopełnił formalności. Podczas kilkudniowego postoju na terminalu granicznym jeden z tygrysów padł. Dziewięć pozostałych w bardzo złym stanie przewieziono w czwartek do ogrodów zoologicznych. Siedem osobników trafiło do Poznania, dwa do Człuchowa (woj. pomorskie). 

Czytaj więcej
tygrys 1200 en.jpg
Wielkie pieniądze na pomoc tygrysom. Poznańskie zoo pokazało zebraną kwotę

Krzysztof Czabański stwierdził, że sprawa transportu tygrysów powinna zostać zbadana. - To jest oczywiście pytanie do służb polskich, choć nie tylko polskich, dlatego że one przejechały przez kawałek Europy. Jeżeli ograniczymy się do podwórka polskiego, to myślę, że te sprawy zostaną zbadane przez odpowiednie służby państwowe - mówił gość radiowej Jedynki.

- Mamy do czynienia nie tylko z tym, że transport zwierząt, w tym przypadku dzikich, był poza jakąkolwiek kontrolą jeśli chodzi o jego warunki, ale później, gdy został zatrzymany przez białoruskie służby, to stał pod naszą granicą, a polskie służby weterynaryjne nie zdały egzaminu, a powinny też być na punktach granicznych. To kolejny sygnał, że polskie służby weterynaryjne wymagają gruntownej reorganizacji, przebudowy - dodał.

Czabański przywołał też inne przykłady niewystarczającego dbania o zwierzęta. - Muszą zacząć działać zgodnie z celami, do których zostały powołane, a jednym z tych celów jest ochrona zwierząt i przestrzeganie praw chroniących te zwierzęta. Niestety mamy wiele sygnałów, nie tylko ten. Wiele dotyczy tzw. umieralni dla psów, czyli tych pseudoschronisk, gdzie wszystkie odpowiednie pieczątki, m.in. służb weterynaryjnych, są przystawione. Niby mają zaświadczać, że wszystko jest w porządku, a jak świetnie wiemy, wszystko jest bardzo nie w porządku – podkreślił były poseł.  

 Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Krzysztof Czabański

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 12.16

dcz/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

K. Czabański ws. praw zwierząt: potrzebna specjalna służba w MSWiA

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2019 08:53
- W MSWiA powinna zostać ulokowana służba państwowa, która reagowałaby na przypadki łamania praw chroniących zwierzęta – oświadczył szef Rady Mediów Narodowych i członek Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Zwierząt w mijającej kadencji Sejmu Krzysztof Czabański (PiS).
rozwiń zwiń