Wojciech Skurkiewicz: zachęcam marszałka Senatu do wspierania Polonii

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2019 14:21
- Marszałek Senatu podkreślił, że Senat nie będzie blokował sejmowych inicjatyw. Czekamy więc do pierwszego posiedzenia tej izby, które powinno odbyć się w grudniu. Wtedy okaże się, czy rzeczywiście będziemy mogli sprawnie wykonywać rządowe działania - powiedział na antenie Jedynki Wojciech Skurkiewicz, senator Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Wojciech Skurkiewicz: zapewne już w grudniu okaże się, w jaki sposób będzie odbywała się działalność Senatu (W samo południe/Jedynka)
Wojciech Skurkiewicz
Wojciech SkurkiewiczFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Nowo wybrany marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział, że wybierze się do Stanów Zjednoczonych. Podkreślił, że zamierza się wybrać do amerykańskiego Senatu i będzie próbował umówić się z jego spikerem. Wyjaśnił, że chce osobiście podziękować senatorom USA, którzy w lutym 2016 r. w piśmie do ówczesnej szefowej rządu Beaty Szydło wyrazili swoje zaniepokojenie sytuacją wokół Trybunału Konstytucyjnego.

szynkowski-fb-1200.jpg
Tomasz Grodzki uda się do USA. Szymon Szynkowski vel Sęk: jego reakcja jest mocno spóźniona

Wojciech Skurkiewicz z pewną dozą niepokoju przyjął tę deklarację Tomasza Grodzkiego. Wyraził obawę, że może on kontynuować działalność tzw. totalnej opozycji z ostatnich czterech lat. - Marszałek Senatu nie może prowadzić takiej niezależnej polityki zagranicznej. Jest ona przecież uwarunkowana ustawowo i konstytucyjnie. Politykę zagraniczną prowadzi prezydent, a także premier polskiego rządu - zaznaczył gość audycji.

"Powinien czerpać ze wzorów swoich poprzedników"

Senator dodał, że Tomasz Grodzki może spotykać się ze swoimi odpowiednikami i prowadzić tzw. dyplomację parlamentarną. - Dlatego radziłbym panu marszałkowi, by czerpał ze wzorów swoich poprzedników, m.in. Stanisława Karczewskiego czy Bogdana Borusewicza. Z tego względu, że Senat był zawsze ostoją dla Polaków mieszkających poza granicami naszego kraju. Przecież jedną z głównych działalności Senatu jest wsparcie Polonii. Zachęcałbym Tomasza Grodzkiego, by właśnie w takim kierunku podążał - powiedział Wojciech Skurkiewicz.

Na razie, jak podkreślił, opozycyjni senatorowie czekają na to, jak będzie przebiegać dopiero co rozpoczęta kadencja Senatu. - Pan marszałek w telewizyjnym wystąpieniu powiedział, że Senat nie będzie blokował sejmowych inicjatyw. W takich sytuacja zawsze powtarzam: po czynach ich poznacie. Poczekajmy zatem do następnego posiedzenia Senatu, które zapewne odbędzie się na początku grudnia i mam nadzieję, że już z pierwszymi aktami legislacyjnymi. Wtedy dopiero okaże się, w jaki sposób działalność Senatu będzie się odbywała i czy rzeczywiście będziemy mogli sprawnie wykonywać rządowe działania - stwierdził Wojciech Skurkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Wojciech Skurkiewicz (senator PiS)

Data emisji: 15.11.2019

Godzina emisji: 12.16

bb/kh

Czytaj także

Nowa kadencja Sejmu. Poseł PiS: liczę na lepszy poziom debaty

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2019 18:22
Czy nowa kadencja Sejmu upłynie w spokojniejszej atmosferze? Zbigniew Girzyński (PiS) odczuwa "nutkę optymizmu" po inauguracyjnych obradach izby niższej parlamentu. Paweł Kowal (KO) ocenił, że na razie mieliśmy do czynienia z "dniem deklaracji" w tej sprawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mama umierała, a on chciał 500 dolarów". Mocny zarzut wobec T. Grodzkiego

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 12:40
Nowy marszałek Senatu miał przyjmować pieniądze od pacjentów za przeprowadzenie operacji - taki zarzut postawiła Tomaszowi Grodzkiemu prof. dr hab. Agnieszka Popiela, wykładowca w Katedrze Botaniki i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Szczecińskiego.
rozwiń zwiń