Protesty "żółtych kamizelek" we Francji. Czy udało im się coś osiągnąć?

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 12:59
Polska Ambasada w Paryżu ostrzega przed manifestacjami "żółtych kamizelek". Zaleca, by unikać miejsc protestów i stosować się do poleceń miejscowych władz. We Francji w pierwszą rocznicę manifestacji "żółtych kamizelek" odbędą kolejne antyrządowe protesty. 
Audio
  • Protesty "żółtych kamizelek" we Francji (W samo południe/Jedynka)
Иллюстрационное фотоFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

Masowe demonstracje zapowiadane są w dziewięciu francuskich miastach. Przed rokiem, w pierwszej manifestacji udział wzięło ponad dwieście osiemdziesiąt tysięcy osób. W późniejszych protestach uczestniczyło już znaczniej mniej "żółtych kamizelek". Czy udało im się coś osiągnąć?

Czytaj więcej
shutterstock żólte kamizelki 1200.jpg
Manifestacja "żółtych kamizelek". Ambasada RP w Paryżu ostrzega

- Udało im się wymusić tyle, że prezydent Francji Emmanuel Macron obiecał, że podwyższy pensję minimalną o jakieś 100 euro bodajże, ale ona zostanie sfinansowana z francuskiego ZUS-u, więc ostatecznie ci, którzy dostaną tę podwyżkę pensji minimalnej i tak sami za to zapłacą z własnej kieszeni. Jest to po prostu kreatywna księgowość i przekładanie pieniędzy. Chyba nie o to chodziło - mówi w audycji "W samo południe" w radiowej Jedynce Aleksandra Rybińska (publicystka tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl).

- Nadal pozostaje kwestia taksy ekologicznej na paliwa, więc raczej wynik tych protestów jest rozczarowujący na poziomie rzeczy, które zostały na władzy wymuszone - dodaje.

Na czym polega problem z reformowaniem Francji? Więcej w nagraniu. 

W międzynarodowej części audycji "W samo południe" także:

- "Europejskie Menu" Beaty Płomeckiej a w nim o końcowym etapie formowania Komisji Europejskiej i problemach z brytyjskim kandydatem na komisarza.

- Niedzielne wybory do białoruskiej Izby Reprezentantów – relacja naszego wysłannika Piotra Pogorzelskiego.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Katarzyna Semaan

Goście: Aleksandra Rybińska (publicystka tygodnika "Sieci" i portalu wpolityce.pl)

Data emisji: 16.11.2019

Godzina emisji: 12.28

IAR/kh

Czytaj także

Manifestacja "żółtych kamizelek". Ambasada RP w Paryżu ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 09:24
Polska Ambasada w Paryżu ostrzega przed manifestacjami "żółtych kamizelek". Zaleca, by unikać miejsc protestów i stosować się do poleceń miejscowych władz. We Francji w pierwszą rocznicę manifestacji "żółtych kamizelek" odbędą się kolejne antyrządowe protesty.
rozwiń zwiń