Bartosz Kownacki: kwestia Turcji to dla Polski temat strategiczny

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2019 13:07
- Turcja, obok USA, jest kluczowym sojusznikiem w NATO. Istotne jest jej usytuowanie geopolityczne - z jednej strony graniczy z Rosją, a z drugiej z Bliskim Wschodem. Dla Polski to sprawa strategiczna - powiedział w audycji "W samo południe" poseł PiS Bartosz Kownacki.
Audio
  • Bartosz Kownacki o szczycie NATO (W samo południe/Jedynka)
Bartosz Kownacki
Bartosz Kownacki Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W środę w Londynie odbył się szczyt NATO. Zakończył się jednomyślną deklaracją i zapowiedziami m.in. poszukiwania rozwiązań dotyczących reformy Sojuszu.

1200_szczyt_NATO_PAP.jpg
Ustalenia po szczycie NATO. Turcja zgodziła się na plan obronnościowy dla Polski

Jeszcze przed rozpoczęciem jubileuszowego spotkania przywódców jednym z głównych problemów były relacje z Ankarą. Turcja zapowiedziała wcześniej, że nie podpisze strategii dla Europy Wschodniej, jeśli sojusznicy z NATO nie uznają syryjskich Kurdów za terrorystów.

- Takich prób rozgrywania Paktu od dłuższego czasu widzimy więcej - zauważył Bartosz Kownacki. Podkreślił, że z jednej strony to interesy samej Turcji, które często są sprzeczne z interesami innych państw europejskich, a z drugiej zbliżenie polityczne i wojskowe z Rosją.

"W NATO są problemy"

Bartosz Kownacki odniósł się również do słów prezydenta Francji, który na początku listopada w wywiadzie dla tygodnika "Economist" powiedział, że brak przywództwa ze strony USA powoduje "śmierć mózgową" NATO.

Poseł PiS stwierdził, że takie sformułowanie nie powinno mieć miejsca. - Używanie tak poważnych słów, nie wiadomo w jakim interesie, raczej demobilizującym niż mobilizującym, jest bardzo niepokojące - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Bartosz Kownacki (poseł PiS, były wiceminister obrony narodowej)

Data emisji: 6.12.2019

Godzina emisji: 12.13

st/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Śmierć mózgowa" NATO. D. Trump i J. Stoltenberg krytykują prezydenta Francji

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 13:15
- To bardzo obraźliwe dla wielu sił, również dla człowieka, który robi bardzo dobrą robotę zarządzając Sojuszem - stwierdził Donald Trump podczas spotkania z dziennikarzami, które poprzedziło śniadanie prezydenta USA i pierwszego sekretarza NATO. Amerykański prezydent dodał, że organizacja "odgrywa ważną rolę", szczególnie teraz, gdy - jego zdaniem - staje się ona bardziej elastyczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szczyt NATO. Mariusz Błaszczak: udało się zapewnić bezpieczeństwo Polsce

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 21:23
Po londyńskim szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, oświadczył, że "udało się zapewnić bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo na wschodniej flance Sojuszu, dzięki aktywności również naszego kraju".
rozwiń zwiń