"KRS jest grzechem pierworodnym tej reformy". Borowski ws. sądów

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 14:12
- Ani prezydent, ani marszałek Senatu, ani większość senacka nie uciekają od stwierdzenia, że w sądownictwie potrzebne są reformy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Marek Borowski o reformie sądów: problem nie dotyczy tego czy jest potrzebna, a jak jest realizowana (W samo południe/Jedynka)
Audio
  • Marek Borowski o reformie sądów: problem nie dotyczy tego czy jest potrzebna, a jak jest realizowana (W samo południe/Jedynka)

Gość audycji "W samo południe" ocenił, że problem reformy sądownictwa i zmian w ustawie dotyczy "nie tego czy są potrzebne, a jak są realizowane". Marek Borowski przywołał wyniki badań CBOS z 2017, w których połowa respondentów wskazała, że największym problemem wymiaru sprawiedliwości jest długotrwałość postępowań i oczekiwania na wyrok. - 33 proc. badanych mówiło o skomplikowanych i niejasnych procedurach, podobna liczba mówiła o kosztach. To sprawy, które powinny być uregulowane - powiedział senator.

pap_komisja-wenecka-1200.jpg
Nowelizacja ustaw sądowych. Komisja Wenecka wydała opinię na prośbę Grodzkiego

"To nie jest rozwiązanie"

- Tu się nie dyskutuje o tym, jak to zrobić, tylko cały czas mówi się o wymianie personalnej. Wymieść setki sędziów i na to miejsce powołać nowych. To nie jest rozwiązanie - zaznaczył w Programie 1 Polskiego Radia Marek Borowski.

Polityk poproszony został także o komentarz do opinii Komisji Weneckiej, w której stwierdzono, że proponowane zmiany mogą osłabić wymiar sprawiedliwości, i należy znaleźć inne rozwiązania. - Komisja Wenecka nawet pewne rzeczy proponuje. My ją nieco wyprzedzamy, kończymy prace nad projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która przywróciłaby jej walor legalności, autentyczności i demokratycznego wyboru - powiedział senator KO. - Czy PiS się z tym zgodzi, czy nie, to inna sprawa - dodał. Ocenił, że KRS jest "grzechem pierworodnym tej reformy".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której poruszono także kwestię przygotowań partii i kandydatów do wyborów prezydenckich.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Marek Borowski (senator KO)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina emisji: 12.24

pg/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Grodzki wysłał list do Komisji Weneckiej. Ziobro: proszenie się na kolanach

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2020 23:35
- My uważamy, że Polacy mają swoją godność, Polacy mają swój język i mają swoją kulturę prawną - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Szef MS odniósł się w ten sposób do pytania o list, który marszałek Senatu Tomasz Grodzki wysłał do Komisji Weneckiej, a który zawiera m.in. prośbę o opinię w sprawie nowelizacji ustaw sądowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ta ustawa jest skandaliczna". Zdrojewski zapowiada odrzucenie przez Senat reformy sądów

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 10:00
- Nowela ustaw sądowych w Senacie zostanie odrzucona w całości. Nie będziemy się podejmować prób jej naprawienia, bo każdy, kto będzie patrzeć na proces naprawienia tej ustawy, może uznać, że jest w niej coś dobrego i że można ją naprawić - podkreślił senator Bogdan Zdrojewski (KO).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Wróblewski: problem z reformą sądownictwa polega na braku zaufania

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 19:31
- Reforma sprawiedliwości ma sens, gdy społeczeństwo zgadza się na nią i poddaje się decyzjom sądów. A tu widać wzajemny braku zaufania - powiedział Tomasz Wróblewski (Fundacja Warsaw Enterprise Institute). Gościem audycji był także Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa).
rozwiń zwiń