75-lecie wyzwolenia Auschwitz. Specjalna wystawa w Kordegardzie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 13:26
- W galerii Narodowego Centrum Kultury, vis a vis Pałacu Prezydenckiego, chcemy zaprezentować trudną wystawę z okazji 75-lecia wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Audio
  • W Galerii NCK zostanie zrealizowana specjalna wystawa (Jedynka/W samo południe)
Audio
  • W Galerii NCK zostanie zrealizowana specjalna wystawa (Jedynka/W samo południe)
Prezydent Andrzej Duda wezwał w liście otwartym wystosowanym z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau, by pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła. List opublikował w czwartek m.in. francuski dziennik "Le Figaro" i inne zagraniczne media.
Czytaj więcej
Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Andrzej Duda w międzynarodowym liście otwartym: prawda o Holokauście nie może umrzeć

Prof. Rafał Wiśniewski podkreślił, że zabiegi Rosji to "pisanie historii od nowa". - Bardzo dobrze, że ten polski głos wybrzmiał w społeczności międzynarodowej i również bardzo słyszalny jest w Polsce. Sytuacja z ostatnich dni, której doświadczamy, jest bardzo przykra, to próba pisania historii od nowa. Nie pochylanie się nad faktami historycznymi, tylko szukanie jakiejś alternatywy - mówił.

- Chcemy choćby w Warszawie, w Kordegardzie, w galerii Narodowego Centrum Kultury, vis a vis Pałacu Prezydenckiego, zaprezentować trudną wystawę z okazji 75-lecia wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, niemieckiego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego - zaznaczył. - Trzeba o tym pamiętać, bo czasami po prostu te elementy gdzieś umykają - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Rafał Wiśniewski (dyrektor Narodowego Centrum Kultury)

Data emisji: 23.01.2020

Godzina emisji: 12.14

dcz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Naczelny rabin Polski: obozem Auschwitz nie można grać politycznie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 09:42
- Pamięć o Holokauście, którego straszliwym symbolem jest Auschwitz-Birkenau, nie może być używana do rozgrywek politycznych - mówił naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Podkreślił też, że teren Muzeum Auschwitz jest najwłaściwszym miejscem obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu.
rozwiń zwiń