Władysław Teofil Bartoszewski: prezydent Francji jest pragmatyczny

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 13:02
- Emmanuel Macron nie zmienił zdania na temat polskich pracowników delegowanych czy na temat praworządności w Polsce, ale on patrzy na to, co może z nami załatwić - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski.
Audio
  • Władysław Teofil Bartoszewski: prezydent Francji jest pragmatyczny (W samo południe/Jedynka)
Audio
  • Władysław Teofil Bartoszewski: prezydent Francji jest pragmatyczny (W samo południe/Jedynka)

We wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron kontynuuje swoją wizytę w Polsce. Jego doradca, Emmanuel Bonne, jako główny cel podróży wymienił "wyjaśnienie stanowiska Francji w kluczowych dla Europy sprawach: rozszerzenia Unii Europejskiej i relacji z Rosją oraz NATO".

DUDA MACRON.jpg
Polsko-francuskie partnerstwo. Oto co znalazło się w podpisanej deklaracji

On nie zmienił zdania w tych kwestiach

Gość radiowej Jedynki Władysław Teofil Bartoszewski stwierdził, że Emmanuel Macron nie zmienił zdania w kwestiach, które powodują napięcia między Polską a Francją, jak temat pracowników delegowanych czy praworządności, ale jest pragmatykiem i przyjechał do naszego kraju, by załatwić konkretne sprawy.

- On głównie skupiony jest na tym, co można Polsce sprzedać i na tym, w jakich sprawach Polska mogłaby Francji pomóc - ocenił poseł PSL i wskazał, że nasze kraje łączy m.in. wspólna polityka rolna w kontekście nowej unijnej perspektywy budżetowej. - Francuzi chętnie też by nam sprzedali potwornie drogie elektrownie atomowe czy szybkie pociągi - dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy, w której mówiliśmy także o tym, że Instytut Yad Vashem - w liście zamieszczonym w dzienniku "Haaretz" - przeprosił za "zniekształcenie faktów historycznych" na Forum Holocaustu w Jerozolimie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Władysław Teofil Bartoszewski (poseł, Polskie Stronnictwo Ludowe)

Data emisji: 4.02.2020

Godzina emisji: 12.18

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Olbrzymi sukces Andrzeja Dudy". Beata Kempa o wizycie Emmanuela Macrona

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 08:25
-  Myślę, że wizyta prezydenta Francji ma dla nas, dla Europy ogromne znaczenie. To przełom w relacjach polsko-francuskich. To również olbrzymi sukces prezydenta Andrzeja Dudy - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Beata Kempa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Ewa Marciniak: obecność Emmanuela Macrona w Polsce jest bardzo istotna

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 10:08
- Ostatni czas był czasem swoistego ochłodzenia relacji polsko-francuskich, a one są ważne dla relacji dwustronnych i dla obu prezydentów - zauważa prof. Ewa Marciniak z UW. - Charakterystyczne, że kiedy Emmanuel Macron został prezydentem, zadeklarował, że odwiedzi wszystkie 27 państw Unii Europejskiej. Polska była na 21 miejscu na jego liście. Spekulowano, czy prezydent Macron zajmie stanowisko w sprawie reformy sądów w Polsce. Zajął, ale w miarę ostrożnie, bo powiedział, że jest "zaniepokojony sytuacją". Jak na jego emocjonalne wystąpienia posłużył się językiem dyplomacji - podkreśliła.
rozwiń zwiń