Dmitrowicz: odzyskiwanie niepodległości przez Polskę było procesem

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 13:22
- Proces odzyskiwania i budowania niepodległego państwa polskiego, to nie tylko rok 1918 - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk Piotr Dmitrowicz.
Audio
  • Piotr Dmitrowicz o zaślubinach Polski z morzem (W samo południe/Jedynka)
Audio
  • Piotr Dmitrowicz o zaślubinach Polski z morzem (W samo południe/Jedynka)

100 lat temu, 10 lutego 1920 roku, generał Józef Haller wraz z ministrem spraw wewnętrznych Stanisławem Wojciechowskim oraz nową administracją województwa pomorskiego przybył do Pucka, gdzie dokonał symbolicznych zaślubin Polski z Bałtykiem i uczcił powrót Pomorza do macierzy.

Gość audycji "W samo południe" przypomniał, że realne nadzieje na wolną Polskę zaczęły się budzić dopiero w połowie I wojny światowej. Podkreślił, że do upamiętnianych dziś wydarzeń prowadziły wieloletnie procesy, a pojedyncza data sprowadza się jedynie do symbolu.

- W tym samym czasie, gdy odbywały się te piękne uroczystości w Pucku, trwała już wojna polsko-bolszewicka - powiedział Dmitrowicz.

Dodał, że cały czas trwały dyskusje dotyczące granic państwa.

Bałtyk i co dalej?

Przyłączenie_Pomorza.jpg
Zaślubiny Polski z morzem. Tak wyglądało przyłączanie Pomorza do Polski dzień po dniu

Historyk przypomniał, że choć Traktat Wersalski został podpisany w czerwcu 1919 roku, to realizację jego zapisów można było rozpocząć dopiero 10 lutego 1920. 

- Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Hallera wkroczyło na Pomorze 17 stycznia. (...) To był proces - zauważył gość audycji.

Polska miała dostęp do morza, ale nie miała swojego dużego portu. Wtedy powstał pomysł rozbudowy małej, kilkusetosobowej wioski Gdynia.

- Port w Gdyni i zagospodarowanie Władysławowa i innych miejscowości, to jest nasz duma - dodał Dmitrowicz.

Podkreślił, że w tym kontekście proces odzyskiwania i budowania niepodległego państwa polskiego, to nie tylko rok 1918. - Tak naprawdę ten proces kończy się w okolicach roku 1921- stwierdził historyk.

W audycji przypomniano także o 80. rocznicy pierwszej deportacji Polaków na Syberię.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Henryk Szrubarz

Gość: Piotr Dmitrowicz (historyk)

Data emisji: 10.02.2020

Godzina emisji: 12.15

st/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaślubiny z morzem - Polska wraca nad Bałtyk

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 06:00
- Oto dzisiaj dzień czci i chwały! Jest on dniem wolności, bo rozpostarł skrzydła Orzeł Biały nie tylko nad ziemiami polskimi, ale i nad morzem polskim. Naród czuje, że go już nie dusi hydra, która dotychczas okręcała mu szyję i piersi. Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje - przemawiał generał Józef Haller.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Setna rocznica zaślubin Polski z Bałtykiem. Obchody z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 10:00
Odsłonięcie przez prezydenta Andrzeja Dudę w Pucku tablicy upamiętniającej 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem rozpoczęło w poniedziałek obchody tego wydarzenia. O godz. 13 w tamtejszym porcie rybackim odbędzie się akt odnowienia zaślubin Polski z morzem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Berendt: zaślubiny z Bałtykiem były wynikiem przemyślanych działań Ojców Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 10:08
- W sposób niezwykle konsekwentny, a zarazem rozumny i odważny realizowali i w latach I wojny światowej, i po 11 listopada 1918 roku, działania zmierzające do utrwalenia niepodległości i uzyskania jak najlepszych granic dla tego państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń