Prof. Roszkowski: wilczym prawem opozycji jest ciągle rzucać się na rząd

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 13:00
- Dziwi nas poziom chamstwa w polityce, który widzimy w zachowaniu osób aspirujących do kultury - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia historyk prof. Wojciech Roszkowski.
Audio
  • Wojciech Roszkowski o poziomie kampanii prezydenckiej ("W samo południe"/Jedynka)
Wojciech Roszkowski
Wojciech RoszkowskiFoto: PR

W Sejmie był głosowany wniosek opozycji o odwołanie szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Wniosek został odrzucony przez sejmową większość. Przeciw dymisji ministra zagłosowało 233 posłów, za jego odwołaniem było 216, jeden wstrzymał się od głosu.

- Wilczym prawem opozycji jest ciągle rzucać się na rząd. (...) Jeśli chodzi o koordynatora służb specjalnych, to przyczyny są dość specyficzne - myślę, że chodzi tutaj o bezkarność przestępców czy osób podejrzewanych o różne przestępstwa - ocenił prof. Roszkowski.

Dodał, że dzięki temu głosowaniu Kamiński został uwiarygodniony na swoim stanowisku. W tym kontekście przypomniano również sprawę odtajnionych przez CBA materiałów związanych ze sprawą willi w Kazimierzu Dolnym.

Poziom kampanijnego dyskursu

W rozmowie odniesiono się również do wypowiedzi Roberta Biedronia podczas debaty w europarlamencie.

- Posuwa się daleko poza granicę śmieszności i nieuctwa. Powinien zdawać sobie sprawę, że pewien poziom przesady działa przeciwko niemu. Te jego zdania, wypowiedziane podniesionym głosem, źle świadczą o jego warsztacie politycznym - stwierdził Roszkowski.

Odnosząc się również do sytuacji, jakie miały miejsce podczas uroczystości zaślubin Polski z morzem w Pucku, historyk zauważył, że tradycja politycznych ataków ma swoje korzenie w latach 90. XX wieku, a "na imię ma Jerzy Urban".

- Ten poziom chamstwa w polityce jest dosyć wysoki i zauważamy go od lat 90. Co nas dzisiaj dziwi, to to, że widzimy go w wykonaniu osób, które aspirują do kultury - powiedział gość audycji "W samo południe".

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Wojciech Roszkowski

Data emisji: 14.02.2020

Godzina emisji: 12.21

st

Czytaj także

"Coś, czego jeszcze w Polsce nie było". W sobotę konwencja z udziałem prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 04:15
Osoba z otoczenia prezydenta Andrzeja Dudy powiedziała "Gazecie Polskiej Codziennie", że sobotnia konwencja PiS "To będzie coś, czego jeszcze nie było w Polsce". Jak czytamy, konwencja "planowana jest z wielką pompą, z wielkim rozmachem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gawkowski: chcemy, żeby Robert Biedroń był w II turze wyborów prezydenckich

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 08:45
- Wierzę, że krok po kroku systematycznie możemy w tej kampanii wyborczej odrabiać straty i spróbować wejść do II tury - powiedział szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski w Programie 1 Polskiego Radia o szansach Roberta Biedronia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liziniewicz: niewykluczone, że toczy się gra na Władysława Kosiniaka-Kamysza

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2020 10:08
- Nie wykluczam, że Małgorzata Kidawa-Błońska będzie tracić, a zyskiwać będzie Władysław Kosiniak-Kamysz - oceniał w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz, publicysta "Gazety Polskiej". - Przy jego kampanii prezydenckiej grzebią ludzie Tuska - dodawał Miłosz Lodowski, publicysta.
rozwiń zwiń