Dr Andrzej Anusz: wkroczyliśmy w gorący okres kampanii prezydenckiej

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2020 13:06
- Ten okres rozpoczął dzisiejszą konwencją prezydent Andrzej Duda - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia politolog dr Andrzej Anusz.
Audio
  • Dr Andrzej Anusz o rozpoczęciu kampanii prezydenta Andrzeja Dudy - cz. 1 (W samo południe/Jedynka)
  • Dr Andrzej Anusz o rozpoczęciu kampanii prezydenta Andrzeja Dudy - cz. 2 (W samo południe/Jedynka)
  • Dr Andrzej Anusz o rozpoczęciu kampanii prezydenta Andrzeja Dudy - cz. 3 (W samo południe/Jedynka)
  • Dr Andrzej Anusz o rozpoczęciu kampanii prezydenta Andrzeja Dudy - cz. 4 (W samo południe/Jedynka)
  • Prezydent Andrzej Duda zainaugurował swoją kampanię wyborczą (Jedynka)
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Po godz. 12 w warszawskiej Hali Expo rozpoczęła się konwencja ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. Na jej otwarciu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński poinformował, że Rada Polityczna PiS - jednomyślnie, przez aklamację - udzieliła poparcia kandydaturze Andrzeja Dudy.

To jest bardzo ciekawy element

- Prezydent Andrzej Duda w sondażach jest faworytem. Wydaje się, że ta konwencja, to, co się na niej wydarzy, będzie punktem odniesienia dla innych kandydatów. Inni kandydaci na razie nie rozpoczęli swoich kampanii konwencjami. Oni czekają na to, co zrobi Andrzej Duda - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Andrzej Anusz.

Gość audycji "W samo południe" zauważył, że z sondaży wynika, że Andrzej Duda cieszy się większym poparciem niż Prawo i Sprawiedliwość. - Strategia opozycji będzie szła w kierunku "sklejenia" prezydenta z PiS. Opozycja szykuje wariant, że obecny prezydent to jest tylko prezydent PiS. W ten sposób będą próbowali ograniczyć prezydentowi pozyskanie nowych wyborców, którzy nie głosują na Prawo i Sprawiedliwość - stwierdził.

- To jest bardzo ciekawy element. W tej kampanii będziemy mieć takie napięcie - z jednej strony między bardzo silnym poparciem PiS dla prezydenta, z drugiej - jest ten pewien koszt polityczny. Będzie bardzo ciekawe, jak prezydent się do tego odniesie. Będzie chciał utrzymać poparcie zwolenników PiS, natomiast wiadomo, że jeśli chce wygrać wybory musi pozyskać wyborców spoza Zjednoczonej Prawicy - ocenił.

Słowo klucz - mobilizacja

Zdaniem dr. Andrzeja Anusza, mimo iż Andrzej Duda jest faworytem, dziś nie można z całą pewnością stwierdzić, że wygra wybory.

- Jeśli by doszło do drugiej tury, a dzisiaj wszystko na to wskazuje, to pojawia się pytanie, na ile nastąpi mobilizacja - z jednej strony zwolenników prezydenta, a z drugiej - zwolenników opozycji. Widać, że już teraz się rysuje pakt o nieagresji między kandydatami opozycji. Jeśli oni zaczną współpracować i zmobilizują swoich wyborców, żeby poparli najmocniejszego kandydata, który przejdzie do drugiej tury to możemy mieć do czynienia z sytuacją, że wynik rozegra się na 2, 3 proc., w jedną albo drugą stronę - wyjaśnił. 

W wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja, kontrkandydatami Andrzeja Dudy będą: wicemarszałek Sejmu, posłanka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, europoseł Robert Biedroń (Wiosna), lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, poseł Konfederacji Krzysztof Bosak oraz kandydat niezależny, dziennikarz Szymon Hołownia. 

Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbędzie się druga tura wyborów.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Andrzej Anusz (politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 15.02.2020

Godzina emisji: 12.08

kk