Rzecznik KRS: sądownictwo dyscyplinarne nie działało i nie działa

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 15:00
- Nie wiem, z czego wynika larum dotyczące sądownictwa dyscyplinarnego, ale mogę zapewnić, że w przeszłości to sądownictwo nie działało i nadal nie działa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. 
Audio
  • Maciej Mitera, rzecznik KRS o reformie sądownictwa (Jedynka/W samo południe)
Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa
Maciej Mitera, rzecznik Krajowej Rady SądownictwaFoto: PR

KRS 2018 pap arch-1200.jpg
"Myślę, że atmosfera ulegnie uspokojeniu". Szef KRS o ujawnieniu list poparcia kandydatów

Maciej Mitera stwierdził, że każde środowisko chciałoby być krystaliczne, a osoby, które rzucają cień na to środowisko powinny być upominane, a jeżeli to nie przynosi skutku, eliminowane.

- Dotyczy to osób, które lekceważą swoje obowiązki i występują przeciwko etyce albo, co gorsze, przeciwko przepisom prawa karnego, czy wykroczeń - mówił rzecznik KRS.

Od sędziów wymaga się więcej

Gość Magdaleny Ogórek dodał, że od sędziów powinno się bardziej wymagać, ponieważ jest im, jak to określił, "dużo dane". 

Maciej Mitera przypomniał jednocześnie, że sędziowie są ludźmi i nie da się ich pozbawić poglądów. - Natomiast powinni być bardzo powściągliwi (...). Sędzia, który traci przymiot bezstronności i obiektywizmu może mieć duży dyskomfort - zaznaczył.


Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość: Maciej Mitera (rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa)

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 13.21

pkur/ag

Czytaj także

Adam Bielan: uchwała Sądu Najwyższego pogłębiła chaos w systemie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 14:10
- Sędziowie Sądu Najwyższego stworzyli formułę prawną, dotąd zupełnie nieobecną w naszym systemie. Formułę, w której są sędziowie, którzy mają się powstrzymać od orzekania. To pogłębiło chaos w systemie sądownictwa - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Adam Bielan (PiS). Gościem audycji był także Czesław Mroczek z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mucha: prezydent wskazał na konstytucyjne prerogatywy do powoływania sędziów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 19:15
- Andrzej Duda wysłuchał głosu pełnej reprezentacji parlamentu i będzie co do ustawy, która została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku, podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych głosów czy stanowisk, które tu wybrzmiały - powiedział w środę wiceszef KPRP Paweł Mucha po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.
rozwiń zwiń