Prof. Rymsza ws. emerytur: znaczącym elementem polityki socjalnej jest społeczna akceptacja

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:19
- W społeczeństwach państw dobrobytu ludzie żyją coraz dłużej i wydłuża się przewidywany średni wiek dalszego życia po osiągnięciu wieku emerytalnego - stwierdził w Programie 1 Polskiego Radia prof. Marek Rymsza, socjolog i doradca prezydenta Andrzeja Dudy.
Audio
  • Marek Rymsza: Rosnącym problemem społecznym, nie tylko wśród osób starszych, jest samotność (Wa samo południe/Jedynka)
prof. Marek Rymsza
prof. Marek RymszaFoto: Polskie Radio/Wojciech Kusiński

Doradca prezydenta został poproszony o skomentowanie pojawiającego się w kampanii tematu wieku emerytalnego. Władysław Kosiniak-Kamysz przyznał, że popełnił błąd proponując jego podwyższenie, a Małgorzata Kidawa-Błońska stwierdziła, że skoro ludzie żyją dłużej, to muszą pracować dłużej.

- Prawdą jest, że w społeczeństwach państw dobrobytu ludzie żyją coraz dłużej i wydłuża się przewidywany średni wiek dalszego życia po osiągnięciu wieku emerytalnego. To kluczowy wskaźnik demograficzny, jeśli chodzi o systemy emerytalne - stwierdził prof. Rymsza.

Zdaniem socjologa pewne zmiany są konieczne, ale - jak zaznaczył - znaczącym elementem polityki socjalnej jest społeczna akceptacja.

Rozwijanie sektora usług społecznych

myimage (13).png
Ile wyniesie w tym roku trzynasta emerytura?

Prof. Rymsza wskazał, że oprócz przyznania dodatkowych świadczeń finansowych seniorom w postaci 13. i 14. emerytury, ważnym elementem jest rozwijanie sektora usług społecznych.

- To jest wyzwanie cywilizacyjne. (...) Dzisiejsze społeczeństwa dobrobytu idą w kierunku tego, że istotnym elementem tego dobrobytu jest dostęp do usług społecznych, rozumianych jako usługi użyteczności publicznej - podkreślił.

Gość audycji wskazał, że chodzi o zaspokojenie potrzeby bycia w społeczeństwie poprzez organizowanie aktywności. Zauważył, że ogromnym problemem jest samotność.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "W samo południe"

Prowadząca: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Marek Rymsza (socjolog)

Data emisji: 03.03.2020

Godzina emisji: 12.15

st/kh

Czytaj także

13. emerytura. Poseł PiS: obroniliśmy to, co chciał zabrać Senat

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 16:08
- Emeryci widzą, że w Senacie chciano zabrać im 13. emeryturę. My ją obronimy i przekażemy tym, do których powinna trafić. W przyszłym roku będzie podobnie. Dodatkowo damy emerytom również 70 zł waloryzacji kwotowo procentowej - powiedział Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości, były wojewoda lubelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda: rozważam zniesienie niektórych podatków

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 08:22
- Mam kilka propozycji podatkowych, które chciałbym zgłosić. Myślę o zniesieniu podatków w pewnych elementach - mówi w rozmowie z "Super Expressem" prezydent Andrzej Duda. Ocenia też, że prezes PiS Jarosław Kaczyński jest charyzmatycznym liderem i największą postacią polskiej sceny politycznej.
rozwiń zwiń