Trump mówi o "chińskim wirusie". Politolog: część wojny handlowej z Pekinem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 13:15
- Prezydent USA mówi najprawdopodobniej prawdę. Ten wirus zaczął się od prowincji Wuhan. Poza tym jest to część wojny handlowej z Chinami - mówił w Programie 1 Polskiego Radia politolog dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego).
Audio
  • Dr Artur Wróblewski: Donald Trump zawsze walczył z poprawnością polityczną (W samo południe/Jedynka)
Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald TrumpFoto: PAP/EPA/AL DRAGO/POOL
trump 1200 pap.jpg
Trump mówi o "wirusie z Wuhanu". Chińskie media: to rasistowska retoryka

Klub Korespondentów Zagranicznych w Chinach (FCCC) potępił decyzję Pekinu o wycofaniu akredytacji co najmniej 13 dziennikarzom trzech amerykańskich gazet.

"Nikt nie wygrywa, gdy dziennikarze używani są jako dyplomatyczne pionki przez dwie dominujące potęgi gospodarcze świata. Dziennikarze rzucają światło na świat, w którym żyjemy. Chiny, poprzez swoje działania, pogrążają się w ciemności" - napisano w komunikacie FCCC.

Dr Artur Wróblewski, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia podkreślił, że "w tej sytuacji chodzi o walkę prestiżową, o zachowanie dobrego wizerunku".

"Chiński wirus"

waszyngton biały dom 1200 free.jpg
Koronawirus w USA. Wśród zakażonych współpracownik wiceprezydenta Mike'a Pence'a

- Prezydent USA Donald Trump używał w ostatnich dniach określenia, które nawet w Ameryce uznano za rasistowskie. SARS-CoV-2 określił mianem "wirusa chińskiego". Uznano to za rasistowskie i stygmatyzujące Chiny, które uważają, że powinno się mówić o wirusie COVID-19 niż oskarżać kogokolwiek o rozprzestrzenianie wirusa - podkreślił politolog.

- Donald Trump zrobił to dlatego, gdyż pewnym sensie ma rację. Poza tym jest to część operacji polegającej na wojnie handlowej z Chinami - tłumaczył.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zwrócił uwagę, że "prezydent USA mówi najprawdopodobniej prawdę". - Ten wirus zaczął się od prowincji Wuhan. Poza tym Donald Trump zawsze walczył z poprawnością polityczną - stwierdził.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: dr Artur Wróblewski (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 21.03.2019
Godzina emisji: 12.41

pb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skuteczny lek na COVID-19. Donald Trump zapowiedział przyspieszenie testów

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 21:40
Donald Trump zapowiedział przyspieszenie testów leków dla osób dotkniętych koronawirusem. Według prezydenta USA niektóre specyfiki dają bardzo obiecujące rezultaty. W Stanach Zjednoczonych liczba zdiagnozowanych infekcji przekroczyła 10 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziennikarka mieszkająca na Tajwanie: nie mamy powodu, żeby wierzyć Chinom ws. koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:01
- Władze chińskie od samego początku milczały na temat tej choroby, a jak już zaczęły mówić, to podawały nieprawdziwe dane dotyczące liczby zachorowań i śmiertelnych przypadków. Jeżeli wtedy kłamały, to nie mamy powodów, żeby wierzyć im teraz, że kontrolują tę chorobę - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Hanna Shen, polska dziennikarka mieszkająca na Tajwanie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chiny: trzecia z rzędu doba bez nowych zakażeń koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2020 03:00
Trzecią z rzędu dobę w Chinach nie zarejestrowano nowych lokalnych przypadków zakażenia koronawirusem - podała w sobotę w Pekinie chińska Narodowa Komisja Zdrowia. W ostatnich 24 godzinach siedem osób zmarło.
rozwiń zwiń