Koronawirus w Polsce. Bolesław Piecha: szczyt zachorowań jeszcze przed nami

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 13:00
- Sądzę, że najbliższy tydzień lub dwa, to etap wzrostu zachorowań na spowodowane koronawirusem zapalenie płuc - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Bolesław Piecha, poseł PiS i lekarz.
Audio
  • Bolesław Piecha o akcji #NieKłamMedyka ("W samo południe"/Jedynka)
Bolesław Piecha
Bolesław PiechaFoto: PAP/Leszek Szymański

Ministra zdrowia Łukasz Szumowski oznajmił, że szczyt zachorowań w Polsce dopiero nadejdzie. Z tą opinią zgodził się gość audycji.

- Modele matematyczne dotyczące rozwoju epidemii (...), które były pokazywane w Chinach, Korei i Japonii mają swoją dynamikę. W niektórych społeczeństwach (...) udało się je "spłaszczyć" - powiedział Piecha.

1200_Szumowski_PAP.jpg
Minister zdrowia: robię wszystko, by w Polsce nie powtórzył się scenariusz włoski

Dodał, że patrząc na przebieg epidemii w Europie jest on dość podobny. - Sądzę, że tydzień lub dwa, to etap wzrostu zachorowań na koronawirusowe zapalenie płuc - dodał poseł i lekarz.

Apelował przy tym, by pozostać w domach.

Informowanie niosących pomoc

Gość audycji odniósł się również do popularnych akcji służb medycznych i ratunkowych zachęcających do przekazywania prawdziwych informacji o swoim stanie zdrowia.

M.in. policja, straż i lekarze apelują do osób, które dzwonią pod 112, aby nie ukrywały informacji m.in. o kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną koronawirusem.

Ukrywając fakty o swoim stanie zdrowia, kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną czy przebywaniu w strefie zakażenia, utrudnia się niesienie pomocy innym. Przyjeżdżając na interwencję, odpowiednio poinformowane służby mogą użyć odzieży ochronnej. W innym przypadku muszą zostać wyłączone ze służby i odbyć kwarantannę.

PAP Nie Kłam Medyka 1200.jpg

Ruszyła akcja #NieKłamMedyka. Apel o odpowiedzialne zachowanie

- Taki incydent może spowodować paraliż jednego, dwóch oddziałów, a nawet całego szpitala - powiedział Piecha. Dodał, że ukrywanie waznych informacji na temat swojego stanu zdrowia, może mieć bardzo negatywne konsekwencje i narażać życie i zdrowie innych pacjentów, ale również powodować niepotrzebną panikę.

>>>[ZOBACZ TAKŻE] Strażacy pomagają w walce z koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmierzyli temperaturę u ponad 14,5 tys. osób

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Bolesław Piecha (PiS) 

Data emisji: 23.03.2020

Godzina emisji: 12.20

IAR/st/kh

Czytaj także

Akcja #NieKłamRatownikom. Ważny apel służb

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 19:51
Policja, straż i lekarze zainicjowali akcję #NieKłamRatownikom. Przypomina ona osobom, które dzwonią pod 112, aby nie ukrywały informacji m.in. o kontakcie z osobą potencjalnie zakażoną koronawirusem. - Chory ratownik nie pomoże już innym - podkreślają służby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć". Łukasz Szumowski o sytuacji w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2020 10:19
- Na razie nie ma podstaw do terytorialnych zamknięć w Polsce. Zachorowania rozkładają się równomiernie - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.
rozwiń zwiń