"Rolnicy na kwarantannie lub w szpitalu też otrzymają wsparcie". Ardanowski o tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 13:10
- Słyszę głosy krytyczne, ale te przywileje dla rolników będą takie same jak dla innych. Te rozwiązania dotyczą całej gospodarki i nikogo nie segmentują - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski o rozwiązaniach dla rolników w tarczy antykryzysowej (W Samo Południe/Jedynka)
Jan Krzysztof Ardanowski
Jan Krzysztof ArdanowskiFoto: Polskie Radio

Tematem audycji był pakiet pomocy dla rolników zawarty w tarczy antykryzysowej. - Pierwsza tarcza antykryzysowa zrównuje rolników z przedsiębiorcami. Zabiegał o to bardzo mocno także prezydent Andrzej Duda, za co mu dziękuję. Rolnicy mają różną formę prawną. Są także gospodarstwa w formie spółek i spółdzielnie rolnicze. Rozszerzenie obejmuje także tych rolników, którzy mają więcej pracowników - wyjaśnił minister.

- Nikt nie ma prawa, by dyskryminować rolników. Słyszę głosy krytyczne, ale te przywileje dla rolników będą takie same jak dla innych. Rozszerzamy to o wsparcie dla rolników na kwarantannie lub hospitalizacji. Te rozwiązania dotyczą całej gospodarki i nikogo nie segmentują - dodał.

Marlena Maląg twitter 1200.jpg
"Wsparcie dla służby zdrowia i rolników". Minister rodziny o drugiej tarczy antykryzysowej

"Silne wsparcie"

- Rolnicy otrzymają także specjalne wytyczne dotyczące kwarantanny w gospodarstwach. Muszą oni pracować i dbać o swoje zwierzęta. Jeśli teraz nie zasieje się pól, przepada cały rok. Są też rolnicy, którzy mają ziemię także po drugiej stronie granicy i dla nich też są przewidziane ułatwienia w uprawie ich ziemi - poinformował Jan Krzysztof Ardanowski.

- Stworzyliśmy także specjalne wytyczne dla zakładów przetwórstwa spożywczego. Rolnicy uzyskują tutaj silne wsparcie. Uruchomiliśmy także dużą akcję kredytu referencyjnego i kredyty inwestycyjne. Rozszerzamy także kredyty dla wszystkich rolników - zaznaczył.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Rolnicy czasowo zwolnieni ze składki do KRUS. Zgoda rządu na inicjatywę prezydenta

- Wystąpiliśmy także do UE uruchomienie rezerwy kryzysowej. Kiedy ją uruchomić, jeśli nie teraz? W czasach kiedy jest problem z eksportem, proszę o solidarność z polskimi rolnikami. W ten sposób rolnictwo szybciej podniesie się po pandemii - podsumował minister rolnictwa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycjiW samo południe
ProwadziMagdalena Ogórek
GośćJan Krzysztof Ardanowski
Data emisji: 08.04.2020
Godzina emisji: 12.15

pkr/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przedsiębiorcy wnioskowali już o ponad 672 mln zł dofinansowania do wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 21:18
Złożono już ponad 383 tys. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej, z czego większość, a więc ponad 277 tys., dotyczy zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS przez trzy miesiące - podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Solidarnej Polski o tarczy antykryzysowej: reagujemy na bieżąco

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 10:55
- Chciałbym, żeby w momencie, gdy epidemia dosięga wszystkich, opozycja zawiesiła na ten czas broń i skupiła się na tym, jak wspólnie z tego kryzysu wyjść. Przeszkadzanie, ciągłe podważanie tego, co robimy nie sprzyja Polsce i obywatelom – mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Kałużny (Solidarna Polska). W dyskusji wziął udział również senator Jan Filip Libicki (Polskie Stronnictwo Ludowe).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm przerwał obrady. Tematem rozszerzenie tarczy antykryzysowej

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 14:00
Rządowy projekt rozszerzający wsparcie dla firm w ramach tarczy antykryzysowej zostanie poddany pod głosowanie w Sejmie. Izba przerwała swoje obrady.
rozwiń zwiń