Chicago. Polscy medycy dzielą się swoimi doświadczeniami w walce z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 14:54
Dziewięciu medyków z Wojskowego Instytutu Medycznego od 23 kwietnia przebywa w Chicago, by podzielić się zdobytym doświadczeniem i pomóc w walce z epidemią. Część z medyków uczestniczyła w misji medycznej w Lombardii. 
Audio
  • Polska misja medyczna w USA (W samo południe/Jedynka)
Chicago
ChicagoFoto: marchello74/Shutterstock.com

Biorący w misji personel medyczny posiada odpowiednie kompetencje, doświadczenie i wiedzę, które nabył w walce z epidemią nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami, jak choćby podczas odbytej niedawno misji humanitarnej w Lombardii. - Gospodarze są niezwykle zainteresowani naszymi doświadczeniami z Włoch. To jasno wyrazili od czasu pierwszego spotkania i od razu przeszli do wymiany informacji na ten temat - mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. - Amerykanie na bieżąco analizują wszelkie informacje pochodzące z różnych źródeł i konfrontują się ze swoimi doświadczeniami. - dodał generał. 


Zespołem, który od niemal tygodnia przebywa w Stanach Zjednoczonych, dowodzi kapitan dr n. med. Jacek Siewiera. -  Dwa dni pracowaliśmy przede wszystkim w obszarach związanych z organizacją  systemu ochrony zdrowia - w centach operacyjnych, w centrach zarządzania kryzysowego, w sztabach i z gwardią narodową, która tutaj bardzo silnie wspiera proces zbierania i analityki danych - relacjonował kpt. dr n. med. Jacek Siewiera. 

Dostęp do najlepszych rozwiązań

Gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak zaznaczył, że polska misja medyczna ma dostęp do najlepszych rozwiązań wypracowanych przez Amerykanów. - To też jest dla nas bardzo ciekawe doświadczenie, oni prowadzą dość otwarty model walki z epidemią. Wszystkie doświadczenia są miedzy sobą porównywane i najlepsze z nich implementowane jako obowiązujące - ocenia. 

Polscy lekarze wrócą do kraju 2 maja 2020 roku. 

***

Tytuł audycji: W samo południe 

Materiał: Maciej Walecki 

Data emisji: 28.04.2020 r. 

Godzina emisji: 12.41

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: w środę polscy medycy polecą do Chicago

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 10:04
W środę polscy lekarze wylecą w ramach misji do Chicago - poinformował we wtorek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Zapowiedział, że medyczne misje będą kontynuowane, ponieważ lekarze oprócz niesienia pomocy zdobywają również wiedzę niezbędną do radzenia sobie z pandemią koronawirusa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy lekarze w Chicago. Zapoznają się z działaniem szpitala do walki z koronawirusem

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2020 09:15
Polska misja medyczna, która od czwartku przebywa w USA, zapozna się w sobotę z działalnością największego szpitala polowego w Chicago. Został on stworzony, aby odciążyć zwykłe oddziały, na które trafiają pacjenci z koronawirusem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska misja medyczna zapoznaje się w Chicago z systemem opieki nad chorymi na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2020 09:20
Zespół, który od niemal tygodnia przebywa w Stanach Zjednoczonych, obserwuje działania lekarzy zarówno w placówkach wojskowych, jak i cywilnych.
rozwiń zwiń