Szpitale znowu wyznaczają terminy na zabiegi planowe

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 16:48
Planowych zabiegów szpitale nie wykonywały od prawie dwóch miesięcy. Operowano jedynie pacjentów w stanach zagrożenia życia lub zdrowia, a także osoby, które do szpitali trafiały z wypadków. Teraz część lecznic ponownie wyznacza chorym terminy przyjęć planowych.
Audio
  • Część szpitali wznawia zabiegi planowe (W samo południe/ Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com

Między innymi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie decyzje o wznowieniu zabiegów planowych mają zapaść jeszcze w tym tygodniu. Inaczej jest w Szpitalu Miejskim w Olsztynie, gdzie na nowo uruchomiono pracę we wszystkich oddziałach. Daria Rodziewicz, rzeczniczka szpitala apeluje jednak, żeby uzbroić się w cierpliwość i samemu nie przychodzić do izby przyjęć.

- Pacjenci informowani są telefonicznie o terminie zabiegu. W przypadku zabiegów wymagających przetoczenia krwi, pacjenci będą przyjmowani po imiennym uzgodnieniu. Apelujemy o rodzinne oddawanie krwi - mówi Daria Rodziewicz. - Przed przyjęciem do szpitala z pacjentem przeprowadzany jest wywiad epidemiologiczny przez personel medyczny izby przyjęć. Pacjenci przyjmowani są pojedynczo i oczekują na zewnątrz na przyjęcie. W przypadku podejrzenia, pacjent będzie miał wykonany test na COVID-19 - dodaje.

Przyjęcia na 50 proc.

Planowane zabiegi ponownie odbywają się też w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Niemniej w związku z zaostrzonymi przepisami, na tę chwilę pracę udało się wznowić tylko częściowo.

- Myślimy, że w 50 proc. Chociażby dlatego, żeby nie robić zagęszczenia na sali, poszczególne oddziały zabiegowe będą informowały pacjentów, którzy zostali wcześniej odwołani. Będą również przeprowadzały wywiad zdrowotny i będą ustalały datę zabiegu - tłumaczy Anna Kowalska, rzeczniczka elbląskiej lecznicy.

Do zabiegów, dla ogólnego dobra, nie będą przyjmowane osoby przeziębione, z katarem lub kaszlem.

***

Tytuł audycjiW samo południe

ProwadziłKrzysztof Grzesiowski

Materiał: Kinga Grabowska (Radio Olsztyn)

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 12.27

DS

Zobacz więcej na temat: Krzysztof Grzesiowski szpital

Czytaj także

Dzieciom poniżej drugiego roku życia nie wolno zakładać maseczek

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 11:20
Nasza Słuchaczka zauważa, że większość dzieci w jej otoczeniu nie nosi maseczek. W związku z tym pyta, czy dzieci są zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa? Odpowiedź w poradniku "Koronawirus - co musisz wiedzieć".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypoczynek w hotelu lub pensjonacie w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2020 11:20
Hotele i obiekty oferujące miejsca noclegowe znowu są czynne. Muszą spełniać jednak warunki bezpieczeństwa sanitarnego - goście nie mogą na przykład korzystać ze wspólnych sal telewizyjnych, pokoi zabaw dla dzieci, basenów, saun czy dyskotek.
rozwiń zwiń