Marek Pęk: marszałek Grodzki nie jest w pełni suwerenny, słucha Borysa Budki

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 12:57
- Na pewno scenariusz procedowania ustawy wyborczej w Senacie będzie dostosowany do interesu politycznego przede wszystkim PO - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Jego zdaniem, marszałek Tomasz Grodzki "nie jest w pełni suwerenny" w podejmowaniu decyzji.
Audio
  • Wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS) mówił m.in. o wyborach prezydenckich i działaniach marszałka Tomasza Grodzkiego (W samo południe/Jedynka)
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef PO Borys Budka
Marszałek Senatu Tomasz Grodzki i szef PO Borys BudkaFoto: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Ustawę w sprawie wyborów prezydenckich Sejm uchwalił we wtorek. Zakłada ona, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. głosowanie będzie odbywać się w lokalach wyborczych, ale będzie też możliwość głosowania korespondencyjnego. Teraz ustawa trafiła do Senatu, który ma na jej rozpatrzenie 30 dni.

horała_1200.jpg
"Na przedłużaniu prac w Senacie zależy tylko KO". Marcin Horała o ustawie dot. wyborów

Marek Pęk podkreślił w radiowej Jedynce, iż obecna sytuacja w Senacie jest "przedziwna". - Z przykrością stwierdzam, że wbrew temu, co próbuje publicznie deklarować marszałek Grodzki - bo bardzo często mówi o Senacie, jako o tej izbie wysokiego prestiżu, procedowania z przestrzeganiem standardów demokratycznych - w praktyce w Senacie mamy obecnie takie bardzo brutalne obyczaje - powiedział wicemarszałek.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Politolog: Kidawa-Błońska nie chce być ofiarą kampanii, którą organizowała PO

Jego zdaniem, od czasu, kiedy panuje pandemia koronawirusa, Senat obraduje "w jakimś przedziwnym, hybrydowym trybie pozaregulaminowym". - To wywołuje ogromny chaos, dezintegruje pracę senatorów, pracę klubów, kół senackich, no i mamy do czynienia z ordynarnym, cwaniackim łamaniem regulaminu, np. ogłaszaniem wcześniej zaplanowanych głosowań na inne dni - powiedział Pęk.

Podkreślił też, że Tomasz Grodzki "nie jest w pełni suwerenny, jeśli chodzi o te decyzje, jak ma procedować Senat, tylko słucha swojego prawdziwego politycznego szefa, czyli pana posła Borysa Budki". - I na pewno ten scenariusz procedowania ustawy wyborczej w Senacie będzie dostosowany do interesu politycznego przede wszystkim PO - ocenił Pęk.

PAP Stanisław Karczewski 1200.jpg
"Nikt mnie nie zmuszał". Stanisław Karczewski o rezygnacji z funkcji wicemarszałka Senatu

Przyznał też, że większość senacka "nie jest monolitem" i inne interesy mają np. senatorowie PSL lub niezależni. - Wybory prezydenckie będą taką cezurą czasową, kiedy może dojść do przesilenia politycznego w Senacie - stwierdził.

Marek Pęk mówił też na temat potencjalnego nowego kandydata PO w wyborach prezydenckich.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: Marek Pęk (wicemarszałek Senatu)
Data emisji: 14.05.2020
Godzina emisji: 12.15

paw/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Sasin: jeśli marszałek Grodzki chce pokazać dobrą wolę, niech nie przetrzymuje ustawy

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 10:00
- Jeśli marszałek Grodzki chce pokazać, że chce, żeby wybory się odbyły, to niech po prostu szybko proceduje tę ustawę i nie przytrzymuje jej 30 dni, jak to zrobił z poprzednią, uniemożliwiając przeprowadzenie wyborów 10 maja - powiedział wicepremier Jacek Sasin, komentując zapowiedź zaproszenia Jarosława Kaczyńskiego do rozmów przez Tomasza Grodzkiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radosław Fogiel: jesteśmy gotowi na konsultacje z marszałkiem Senatu ws. wyborów

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 11:12
- Jeśli marszałek Senatu Tomasz Grodzki zorganizuje konsultacje w sprawie ustawy o wyborach prezydenckich, weźmiemy w nich udział. Naprawdę zależy nam na tym, by tę ustawę przyjąć - podkreślił zastępca rzecznika PiS Radosław Fogiel.
rozwiń zwiń