Organowy geniusz

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2010 13:41
Dwunastoletni Piotr Pawlak gra na organach od sześciu lat. Jak mówi, muzyka jest dla niego zabawą. Nuty towarzyszą mu od wczesnego dzieciństwa.
Audio

Gdy miał 3 lata, po raz pierwszy spisał dla swego dziadka melodię "Jingle bells".

- Ja po prostu słyszę muzykę - mówił w Jedynce młody geniusz. Piotr przyznał też, że nie traktuje grania jak pracy, lecz po prostu to lubi. Piotr Pawlak zdradził w "Sygnałacyh Dnia", że za 5 lat chce wziąć udział w Konkursie Chopinowskim.

Chłopiec od sześciu lat uczy się w szkole muzycznej w Gdańsku, pod okiem najlepszych mistrzów. Od trzech lat przyjeżdża do Świętej Lipki, by tam, na barokowych organach - uczyć się od pod czujnym okiem Rafała Sulimy - znanego organomistrza. Młody muzyk wyznał, że lubi grać na tych organach.

Organy w Bazylice w Świętej Lipce zostały zbudowane w osiemnastym wieku przez organomistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela. Instrument dysponował 40 głosami o barokowym brzmieniu.

Piękne, bogato zdobione organy należą do najwspanialszych w Europie.

Przygotowała Agnieszka Trzeciakiewicz.

(mk)

Czytaj także

Spotkanie z Rafałem Blechaczem

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2009 19:13
W niedzielnej Galerii Muzyków Polskich o 22.10 spotkanie ze zwycięzcą XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im Fryderyka Chopina - R.Blechaczem
rozwiń zwiń

Czytaj także

Uczta dla miłośników organów w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2010 07:32
W czwartek w Gdańsku rozpoczyna się 53. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. To najstarszy tego typu festiwal w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowska impreza roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2010 11:59
Sprawdź program transmisji jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku w Polsce!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gra na telegrafie

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2010 12:35
rozwiń zwiń