Koronawirus a wakacje za granicą. Gdzie nie obowiązuje kwarantanna?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 12:58
Większość Polaków zaplanowała tegoroczny urlop w kraju, ale wraz ze znoszeniem obostrzeń sanitarnych i przywracaniem ruchu lotniczego coraz więcej osób decyduje się wyjechać za granicę. Jakie obostrzenia sanitarne obowiązują w krajach, które są popularnymi kierunkami turystycznymi? Gdzie początek pobytu zamiast na plaży spędzimy w kwarantannie? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/Benny Marty

Granice Turcji są otwarte dla polskich obywateli i brak jest obowiązku kwarantanny, ale na lotniskach wprowadzono kontrole stanu zdrowia.


czytaj więcej
dzieci wakacje 1200.jpg
Wyjeżdżasz za granicę? Pomyśl o ubezpieczeniu na wypadek zakażenia koronawirusem

- Turystom m.in. mierzona jest temperatura - mówi w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Monika Szatyńska-Luft. - W przypadku podejrzenia choroby lub wystąpienia objawów taka osoba poddawana jest testowi na Covid-19. W przypadku pozytywnego wyniku zostaje przetransportowana do szpitala - wyjaśnia.


Posłuchaj
03:03 PR1_MPLS 2020_07_21-12-35-12.mp3 Wakacje za granicą? To warto wiedzieć! (W samo południe/Jedynka)

 

Innym popularnym turystycznie krajem jest Egipt. Dobra wiadomość dla turystów jest taka, że cudzoziemcy przybywający do miejscowości turystycznych lotami czarterowymi zwolnieni są z opłat za wizę aż do 30 października. W Egipcie nie spotkamy się także z dodatkowymi restrykcjami sanitarnymi.

Inaczej jest w Tunezji. - Obywatele Polscy mogą na terytorium Tunezji wjechać pod warunkiem okazania na granicy oświadczenia potwierdzającego negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Test musi być wykonany nie później niż 72 godziny przed wyjazdem i nie później niż na 120 godzin przed wjazdem do Tunezji. Ponadto turyści są zobowiązani do odbycia 7-dniowej kwarantanny we wskazanym hotelu - wyjaśnia rzecznik MSZ.

W Gruzji Agencja Lotnictwa Cywilnego przedłużyła zawieszenie międzynarodowego ruchu lotniczego do 31 lipca. Zakaz dotyczy lotów rejsowych natomiast warunkowo mogą być realizowane loty czarterowe czy humanitarne. Wszystkie osoby wjeżdżające do Gruzji podlegają obecnie 14-dniowej kwarantannie.

Nie muszą natomiast (od 10 lipca) poddawać się kwarantannie osoby podróżujące do Wielkiej Brytanii jeśli przybywają z krajów znajdujących się na liście tzw. korytarzy podróży, w tym m.in. z Polski, ale jest jeden warunek. - Jeśli w przeciągu 14 dni przed przyjazdem przebywały tylko w krajach znajdujących się na tej liście - podkreśla Monika Szatyńska-Luft.

Do USA na razie obowiązuje zakaz wjazdu dla obywateli wielu krajów, w tym z Polski. Bez problemu wjedziemy za to do Albanii. - Kraj ten nie wymaga szczególnego zezwolenia na wjazd i pobyt. Nie ma też obowiązkowej kwarantanny. Nie trzeba też przedstawiać przy wjeździe negatywnego wyniku testu Covid-19.

Czy osoby powracające z krajów spoza Unii będą musiały odbywać kwarantannę?

Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Straży Granicznej Agnieszka Golias mówi, że nie będzie to konieczne. - Polacy, bez względu na to skąd wracają, są zwolnieni z obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy - podkreśla.

Zanim wybierzemy się w podróż sprawdźmy jak wyglądają zaktualizowane obostrzenia. W związku z epidemią, warunki wjazdowe do wielu państw mogą się zmieniać bardzo dynamicznie.

***

Tytuł audycjiW samo południe

Prowadził: Krzysztof Grzesiowski

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 21.07.2020

Godzina emisji: 12.35

kh

Czytaj także

Na wakacje samolotem. Zobacz nowe zasady obowiązujące na lotniskach i w samolotach

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 15:17
Sytuacja epidemiologiczna na całym świecie drastycznie zmieniła warunki podróżowania. Co prawda wiele krajów otwiera swoje granice dla turystów, jednak jednocześnie stawia wiele ograniczeń, a linie lotnicze i lotniska też utrzymują wysokie rygory sanitarne. Podstawą wszystkich działań jest ograniczenie ryzyka transmisji SARS-CoV-2.
rozwiń zwiń