Paweł Kowal: trzeba doprecyzować, co rozumiemy przez praworządność

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 13:00
- Trzeba doprecyzować, co rozumiemy przez praworządność, jakie przyjmować kryteria. Tymi sprawami powinny zająć się odpowiednie organa w UE - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł KO Paweł Kowal, komentując spór o kwestię powiązania praworządności z funduszami UE.
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
08:36 kowal 22-07-2020.mp3 Paweł Kowal o szczycie UE (Jedynka/W samo południe)
 

Porozumienie zawarte przez przywódców państw UE zakłada powołanie funduszu odbudowy o wartości 750 mld euro: 390 mld euro będą stanowiły granty, a 360 mld euro pożyczki. Wartość całego budżetu UE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro. Polska - podała KPRM - będzie mogła otrzymać z budżetu UE, tzn. w ramach Wieloletnich Ram Finansowych oraz Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy, ok. 139 mld euro w formie dotacji oraz 34 mld euro w pożyczkach. W przeliczeniu na złotówki - jak wylicza kancelaria premiera - oznacza to, że Polska będzie mogła skorzystać z ponad 776 mld zł wsparcia (w cenach bieżących), w tym: 623 mld zł w formie dotacji i 153 mld zł w formie niskooprocentowanych pożyczek.

PM Mateusz Morawiecki speaks in parliament in Warsaw on Wednesday mid-20722038.jpg
Premier: Polska największym beneficjentem Funduszu Spójności
Spór o praworządność

Ostatniej nocy negocjacji zmieniono wcześniejsze zapisy dotyczące uzależnienia unijnych funduszy od praworządności, usuwając odniesienie do tej kwestii z fragmentu opisującego mechanizm warunkowości.

We wnioskach ze szczytu przyjętych przez przywódców pojawił się zapis, że Rada Europejska "podkreśla znaczenie ochrony interesów finansowych Unii" oraz "poszanowania praworządności".

"Na tej podstawie zostanie wprowadzony system warunkowości w celu ochrony budżetu i funduszu odbudowy. W tym kontekście Komisja zaproponuje środki w przypadku naruszeń, które Rada przyjmie kwalifikowaną większością głosów. Rada Europejska szybko powróci do tej sprawy" - czytamy dokumencie.

Oznacza to, że Komisja najpierw przedstawi propozycję mechanizmu mającego chronić budżet, a następnie Rada UE zatwierdzi ten mechanizm większością kwalifikowaną. Potem sprawa trafi na Radę Europejską, gdzie decyzje zapadają jednomyślnie.

Paweł Kowal (Platforma Obywatelska) ocenił, że prasa zagraniczna, która mówi o zwycięstwie Polski i Węgier o szczycie, motywowana jest goryczą.  Jest to, jak mówił, w interesie Polski wychodzenie w pierwszym rzędzie w kwestii praworządności.

Dodał, że w mechanizmie, który rodzi się na naszych oczach, nie chodzi o zabieranie wszystkich środków, ale o przypadki punktowe, do tego o tym ma decydować większość kwalifikowana. Zaznaczył, że w Radzie rzadko zbiera się większość w tak delikatnych sprawach. W audycji była mowa także o sporze wokół praworządności.

Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"
Prowadził: Krzysztof Świątek
Gość: Paweł Kowal, Platforma Obywatelska
Data emisji: 22.07.2020
Godzina emisji: 12.18

PR1/PAP/IAR/agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Ryba: opozycja zawsze krytykuje rząd. Nawet jeśli ma on sukcesy

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 09:40
 - Opozycja, przynajmniej u nas, zawsze krytykuje rząd, nawet jeśli ma on sukcesy na arenie międzynarodowej - mówi w "Komentarzu poranka" w Programie 1 Polskiego Radia prof. Mieczysław Ryba (KUL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polska pokazała, że jest skuteczna". Joanna Kopcińska o szczycie UE

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 20:09
- Polska pokazała, że jest skuteczna, że potrafimy budować sojusze, a jednocześnie walczyć o swoje - tak o czterodniowym szczycie UE mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Kopcińska, europoseł PiS.
rozwiń zwiń