Koronawirus. Kiedy uczniowie powrócą do szkół?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2020 12:25
1 września w szkołach powinien rozbrzmieć pierwszy dzwonek. Ale to, czy dzieci wrócą do szkolnych ławek nie jest oczywiste. W zapowiedziach przedstawicieli Ministerstwa Edukacji Narodowej słyszymy, że ostateczna decyzja zapadnie tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studio

Młodzież chciałaby wrócić do klas, bo tam są koleżanki i koledzy, a poza tym nauka w szkole jest szybsza i bardziej efektywna niż w domu.

ślub wesele 1200 free
Rzecznik GIS: wesela są dostarczycielem sporej części nowych zakażeń koronawirusem
Posłuchaj
02:51 szkoł 29-07-2020.mp3 Kiedy zapadnie decyzja o powrocie uczniów do szkół? (W samo południe/Jedynka)

 


Decyzję warunkuje stan epidemiologiczny

Ale decyzja o powrocie zapadnie najwcześniej za dwa tygodnie. Wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko zwraca uwagę, że będzie to zależało od sytuacji epidemiologicznej. - Obserwujemy coraz więcej takich mniej odpowiedzialnych zachowań, które powodują, że pojawiają się lokalne ogniska zachorowań, które mogą wpłynąć na decyzję o uruchomieniu wszystkich szkół - mówi.

Zostaje mało czasu na skorygowania planu zajęć

Dyrektorzy byliby spokojniejsi, gdyby decyzja zapadła już teraz, bo organizacja roku szkolnego to długotrwały proces i trudno będzie ją skorygować w tydzień czy dwa. Paweł Kucharczyk dyrektor Technikum Łączności w Krakowie podkreśla, że w jego szkole plan lekcji jest już gotowy. Zwraca też uwagę, że bez otwarcia szkół we wrześniu kontakt z uczniami klas pierwszych będzie bardzo trudny, bo nauczyciele nie będą mieli szansy ich poznać. - Oprócz obowiązków dydaktycznych mamy jeszcze obowiązki wychowawcze, a trudno je od pierwszej klasy realizować nie widząc uczniów - wyjaśnia pedagog.

Powrotu dzieci do szkół oczekują rodzice. Nie we wszystkich domach jest wystarczająca liczba komputerów, nie wszędzie jest dobry internet, a i do pracy warto by było wrócić.

Główny Inspektor Sanitarny przygotowuje wytyczne dla szkół, które mogłyby otworzyć się od września, ale czy rozbrzmi w nich pierwszy dzwonek dowiemy się za dwa-trzy tygodnie. decyzja będzie zależeć od aktualnej sytuacji epidemicznej w kraju.

***

Tytuł audycjiW samo południe

Materiał: Teresa Gut

Data emisji: 29.07.2020

Godzina emisji: 12.25

ag


Zobacz więcej na temat: edukacja koronawirus szkoła
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmiany we włoskich szkołach z powodu pandemii. Od września nowe zasady i wyposażenie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2020 05:46
Z powodu pandemii od nowego roku szkolnego we Włoszech uczniowie będą siedzieć w jednoosobowych ławkach. Ich dostawa do placówek oświatowych ma zakończyć się w pierwszym tygodniu września.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powrót uczniów do klas. MEN i GIS opracowują wytyczne sanitarne dla szkół

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2020 06:49
MEN we współpracy z GIS przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla szkół pracujących w systemie stacjonarnym – poinformował resort edukacji.
rozwiń zwiń