"To była walka nie tylko o wolność Warszawy, ale o wolną Polskę". Historyk o Powstaniu Warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 12:50
- To było wydarzenie lokalne, natomiast od kilkunastu lat obserwujemy, że ta rocznica jest ważna nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale dla wszystkich Polaków - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego, dr Katarzyna Utracka, odnosząc się do uroczystości związanych z upamiętnieniem rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie
Muzeum Powstania Warszawskiego w WarszawieFoto: shutterstock/trabantos

- Powstanie Warszawskie to nie tylko bitwa o oswobodzenie miasta, ale ostatnia próba walki o wolność całego kraju - powiedziała dr Katarzyna Utracka w radiowej Jedynce.


zywy-znak-Powstanie-Warszawskie-NCK_663.jpg
76. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert, happening i historyczne pokazy VR

- Nie koncentrujemy się na organizacji wydarzeń tylko i wyłącznie w Warszawie, rozszerzamy to na cały kraj, ale także wychodzimy poza Polskę - powiedziała historyk. - Chcemy, żeby także na świecie wiedziano, że w Warszawie było takie powstanie w 1944 r., że to się wydarzyło. Staramy się docierać zdecydowanie szerzej, ale przed nami jeszcze sporo pracy - podkreśliła.


Posłuchaj
07:41 PR1_WSP_2020_07_31-12-15-42_for_media.mp3 Dr Katarzyna Utracka: rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego jest ważna nie tylko dla warszawiaków, ale wszystkich Polaków

 

- Mnie osobiście, jako historyka i pracownika Muzeum Powstania Warszawskiego, bardzo cieszy takie zainteresowanie, bo oznacza, iż to, że istniejemy, ma sens - stwierdziła historyk.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość: dr Katarzyna Utracka (historyk z Muzeum Powstania Warszawskiego)

Data emisji: 31.07.2020

Godzina emisji: 12.16

pg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"O pamięć należy zabiegać". Jan Ołdakowski o akcji "Wolność łączy"

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 16:00
- Pamięć nie jest dana raz na zawsze. Każde następne pokolenie warszawiaków powinno o swoje miejsca pamięci dbać, potrafić rozwinąć tę historię - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bartoszewski: moi rodzice byli powstańcami, ale od miasta nie dostałem zaproszenia na uroczystości

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 08:20
- Mimo tego, że moi rodzice byli powstańcami, nie otrzymałem żadnego zaproszenia na uroczystości organizowane przez miasto Warszawa. To troszkę zastanawiające - powiedział w Polskim Radiu 24 Władysław Teofil Bartoszewski, poseł PSL-Koalicji Polskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

76. rocznica Powstania Warszawskiego. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na koncert, happening i historyczne pokazy VR

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 10:40
Narodowe Centrum Kultury jak co roku włącza się w obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W czasie koncertu "Warszawo ma" usłyszeć będzie można najbardziej znane pieśni związane z Powstaniem Warszawskim – m.in. "Marsz Żoliborza", "Marsz Mokotowa", "Pałacyk Michla", "Warszawskie dzieci" i "Warszawo ma".
rozwiń zwiń