"Stajemy się ambasadorem krajów na wschód od naszych granic". Gosiewska o Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 13:32
- Byłam zaskoczona tą wielką mobilizacją. Wydawało się, że rozdrobnienie białoruskiej opozycji sprawi, że zmian trudno będzie się spodziewać na przestrzeni wielu lat -powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Gosiewska.
Przedstawiciele białoruskiej mniejszości w Polsce zgromadzeni na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie
Przedstawiciele białoruskiej mniejszości w Polsce zgromadzeni na Krakowskim Przedmieściu w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

W audycji radiowej Jedynki "W samo południe" wicemarszałek Sejmu pytano o obecną sytuację na Białorusi oraz aktywność polskiego rządu w związku z wydarzeniami w tym kraju.

MIńsk.jpg
Rzecznik rządu: potrzebne wspólne stanowisko UE w sprawie Białorusi

"Jednoznaczne wsparcie"

Poseł PiS zaznaczyła, że rząd Polski jednoznacznie wspiera białoruskie społeczeństwo. - Społeczeństwo, które ma odwagę przeciwstawić się temu, co od lat działo się w tym kraju - dodała.


Posłuchaj
07:51 [ PR1]PR1 (mp3) 10 wrzesień 2020 12_31_02.mp3 Małgorzata Gosiewska o Białorusi i działaniach Polski w związku z sytuacją tego kraju (W samo południe/Jedynka)

Zaangażowanie Polski

Rozmówczyni Antoniego Trzmiela pochwaliła ostatnie działania polskiego rządu. - Cieszę się, że stajemy się ambasadorem krajów na wschód od naszych granic - wyjaśniła.

"Zwołanie specjalnego szczytu Rady Europejskiej z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego" wymieniła Gosiewska jako kolejne z osiągnięć rządu. 

Odnosząc się do prac Unii Europejskiej, poseł przyznała, że są w toku. - Te prace trwają. Dzięki aktywności Polski, mam wrażenie - dodała. 

Porównanie z Ukrainą

Podczas rozmowy wicemarszałek porównała też obecną aktywność władz Polski do działań poprzedniego rządu wobec kryzysu na Ukrainie. - Nas, w kontekście Ukrainy, na salonach europejskich nie było, zostaliśmy wykluczeni - powiedziała. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której polityk oceniła także obecne miejsce Polski na arenie międzynarodowej.


***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: Małgorzata Gosiewska (wicemarszałek Sejmu, poseł PiS)

Data emisji: 10.09.2020

Godzina emisji: 12.31


kb

Czytaj także

Polska przedstawi plan dla Białorusi. Wiceszef MSZ: Zachód ma dużo więcej do zaoferowania

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 09:19
Polska propozycja planu dla Białorusi to kwestia kilku najbliższych dni - zapewnił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Dodał, że zostanie ona poddana pod dyskusję partnerom europejskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje UE wobec przedstawicieli reżimu Łukaszenki. Polska chce szerokiej i otwartej listy nazwisk

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 11:29
Lista sankcyjna UE wobec osób, które dopuściły się nadużyć podczas wyborów na Białorusi i wobec protestujących obejmie 40-50 nazwisk; Polska chce, by miała ona charakter możliwie otwarty - poinformował w czwartek wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.
rozwiń zwiń