"Rząd jest bardzo mocno atakowany". Prof. Reginia-Zacharski o rekonstrukcji

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 13:00
- Chwilowo bohaterem głównym jest pan minister Przemysław Czarnek - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jacek Reginia-Zacharski, politolog z Uniwersytetu Łódzkiego, odnosząc się do krytyki rekonstrukcji rządu.
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na temat zmian w rządzie
Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego na temat zmian w rządzieFoto: PAP/Radek Pietruszka

- Już teraz ten rząd, zanim został zaprzysiężony przez prezydenta (...) jest bardzo mocno atakowany przez ugrupowania opozycyjne - stwierdził prof. Reginia-Zacharski. Jego zdaniem "należało się tego spodziewać".

1200_Dworczyk_PAP.jpg
Rekonstrukcja rządu. Michał Dworczyk: dziś poznamy datę zaprzysiężenia nowych ministrów

Według profesora "chwilowo bohaterem głównym jest pan minister Przemysław Czarnek". - Myślę, że kiedy skończy się, przejdzie fala powiedzmy takiej niechęci do ministra Czarnka (...) zakładałbym, że obiektem ataków będzie Jarosław Kaczyński - powiedział gość Jerzego Jachowicza.

Gość radiowej Jedynki zaznaczył, że "pan minister Czarnek będzie, czy już jest zadaniowany do realizacji określonego trendu, kierunku" w kwestii zwierzchnictwa nad uczelniami wyższymi. Dodał, że "kwestie światopoglądowe, czy takiej poprawności dosyć specyficznie rozumianej nie sprzyjają swobodzie dyskusji, czy wolności wymiany myśli".


Posłuchaj
07:56 _PR1_AAC 2020_10_02-12-30-09.mp3 Prof. Reginia-Zacharski o rekonstrukcji rządu (Jedynka/W samo południe)

- Świat został zidentyfikowany jako świat niebezpieczeństwa, w związku z tym problematyka bezpieczeństwa (...) jest tak naprawdę obecna wszędzie - stwierdził prof. Reginia-Zacharski w odniesieniu do struktury rządu Mateusza Morawieckiego.

Czytaj również:

Gość radiowej Jedynki odniósł się także do tematu decyzji Unii Europejskiej w sprawie sankcji wobec białoruskiego reżimu.

- Zobaczymy, jak to będzie wdrażane w życie, dlatego że instytucje europejskie mają to do siebie, iż pracują dosyć skutecznie i głęboko, ale też niekiedy dosyć długo - powiedział profesor. Dodał, że "zobaczymy, jaki kształt ostateczny i jaka pragmatyka wykonania tych projektów ostatecznie się zrealizuje".

Zapraszamy o wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Jacek Reginia-Zacharski (politolog)

Data emisji: 2.10.2020

Godzina emisji: 12.30

itom

Czytaj także

Dr Artur Wróblewski: prezes PiS ustabilizuje sytuację w Radzie Ministrów

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 10:11
- Wejście Jarosława Kaczyńskiego do rządu to triumf Mateusza Morawieckiego, co w ostatecznym rozrachunku jest niekorzystne dla Zbigniewa Ziobro - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Artur Wróblewski, politolog z Uczelni Łazarskiego. Ekspert jest zdania, że prezes PiS ustabilizuje sytuację w Radzie Ministrów i przyczyni się do "łagodnego przejścia" Prawa i Sprawiedliwości w "epokę Mateusza Morawieckiego".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dajmy zadziałać ministrom". Publicysta o rekonstrukcji rządu

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 12:33
- Rekonstrukcja rządu to bardzo dobry ruch PiS - pokazuje wyśmienity zmysł taktyczny Jarosława Kaczyńskiego - mówił w Polskim Radiu 24 Radosław Molenda z portalu Idziemy.pl.
rozwiń zwiń