"To realizacja zadań misyjnych". Przewodniczący KRRiT o Polskim Radiu Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 13:19
- Zawsze gorąco wspieram tego typu inicjatywy. Uważam, że to jest po prostu realizacja zadań misyjnych, do których nadawca publiczny jest powołany - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski komentując start nowego projektu Polskiego Radia. 
Witold Kołodziejski
Witold KołodziejskiFoto: Wojciech Kusiński / PR

Stacji można słuchać w internecie oraz przez odbiorniki cyfrowej radiofonii w technologii DAB+. Powstanie kanału ma związek z przepisami Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który nakłada na producentów samochodów obowiązek montowania odbiorników cyfrowej radiofonii naziemnej we wszystkich nowych pojazdach. 

polskie radio kierowców 1200.jpg
Rusza Polskie Radio Kierowców. Witold Kołodziejski: to jest pionierska praca Polskiego Radia

"DAB jest technologią szerokiego dotarcia"

- Jeżeli ktoś pyta na co idzie abonament radiowo-telewizyjny, odpowiadam - m.in. na 24 godzinny program dla kierowców, z dokładną informacją o tym, co się dzieje na drogach - powiedział gość audycji, zwracając uwagę na potrzebę uruchomienia programu.

Posłuchaj
07:14 _PR1_AAC 2020_10_16-12-13-16.mp3 Witold Kołodziejski o uruchomieniu Polskiego Radia Kierowców (W samo południe/Jedynka)

- Dzisiaj radio cyfrowe, radio w systemie DAB+, jest skoncentrowane na ośrodkach miejskich - zauważył Kołodziejski, odnosząc się do powierzchni Polski, którą pokryje program. Dopytany o możliwość zwiększenia zasięgu, powiedział: "to jest realne, ponieważ już dyrektywą unijną i naszymi polskimi przepisami producenci mają zagwarantować, żeby w każdym nowo produkowanym samochodzie już od teraz, od końca roku, odbiornik radiowy był odbiornikiem w systemie DAB +".

>>ZAPRASZAMY DO SERWISU POLSKIE RADIO KIEROWCÓW<<

- Wiemy z praktyki kierowców, poruszania się po Polsce, że zawsze jest problem z zasięgiem radiowym, internetowym i telefonicznym, poza miastami, w tzw. trasie. Tutaj radio podjęło się nie lada wyzwania pokrycia tych głównych dróg krajowych zasięgiem radia cyfrowego, co wyeliminuje te zagrożenia płynące z utraty sieci internetowej. Wiemy, że DAB jest technologią szerokiego dotarcia, taki jest ambitny plan, żeby dotarcie było zrealizowane wszędzie - dodał przewodniczący KRRiT. 

- Radio ma ten walor, że to jest żywy człowiek, żywy głos, który może nam opisać całą sytuację, z którym się można skontaktować - zauważył gość audycji. 

Linki do pobrania aplikacji:

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość: Witold Kołodziejski (przewodniczący KRRiT)

Data emisji: 16.10.2020

Godz. emisji: 12.13

kb

Czytaj także

Całodobowe, interaktywne i nowoczesne. Wystartowało Polskie Radio Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 11:00
W piątek 16 października po raz pierwszy zabrzmiał sygnał Polskiego Radia Kierowców, nowej anteny Polskiego Radia. Całodobowe, interaktywne, dynamiczne i nowoczesne. W programie informacje drogowe i pogodowe w kilku językach, porady dla kierowców, dobra muzyka, sport i najnowsze wiadomości dla fanów motoryzacji. Polskie Radio Kierowców dostępne jest w technologii DAB+, poprzez bezpłatną aplikację oraz w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Projekt potrzebny i wytyczający trendy". Szef KRRiT o Polskim Radiu Kierowców

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 12:00
- Polskie Radio Kierowców nie jest projektem komercyjnym. Jest realizowaniem misji, jaka ciąży na Polskim Radiu - mówił w Polskim Radiu 24 Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Kamińska: Polskie Radio Kierowców odpowiada na konkretne potrzeby

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2020 12:00
- Przedstawiamy całodobowe Polskie Radio Kierowców, które zostało stworzone specjalnie w odpowiedzi na konkretne potrzeby użytkowników europejskich dróg. Startujemy w Europejskim Tygodniu Mobilności, więc data jest jak najbardziej słuszna - powiedziała prezes Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska podczas uroczystej inauguracji nowego programu.
rozwiń zwiń