"To przekroczenie kolejnych norm". Dera o ataku na sędziego TK

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 13:22
- W tej chwili lewicowe manifestacje cechują się olbrzymią agresywnością, to jest wspólna cecha wszystkich lewicowych manifestacji - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Andrzej Dera​, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odnosząc się do protestów dotyczących wyroku TK. 
Andrzej Dera
Andrzej Dera Foto: Wojciech Kusiński/PR

W czasie audycji rozmawiano o protestach wywołanych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. 

PAP Trybunał Konstytucyjny siedziba 1200.jpg
"Trybunał Konstytucyjny nie mógł orzec inaczej". Dr Michał Skwarzyński o wyroku ws. aborcji

Protesty w stolicy

Gościa programu zapytano o okoliczności protestu wynikające z sytuacji epidemicznej w kraju. - Nie przestrzegano przepisów dotyczących pandemii, Warszawa jest w strefie czerwonej - zakaz spotykania się więcej niż 10 osób. - zauważył polityk. - Jak teraz się tam rozprzestrzeni koronawirus, te osoby będą miały pretensje same do siebie, że były na takim proteście - dodał. 


Posłuchaj
06:22 _PR1_AAC 2020_10_23-12-27-36.mp3 Andrzej Dera o protestach wynikających z wyroku TK ws. aborcji (W samo południe/Jedynka)

 

- Mój ogromny sprzeciw budzi atakowanie policji, to już jest naruszenie porządku publicznego. Policja jest od tego, by pilnować porządku - powiedział Dera.  

Gościa audycji zapytano również o stanowisko prezydenta wobec ogłoszonego wczoraj wyroku Trybunału Konstytucyjnego. - Prezydent nigdy nie ukrywał, że jest za tym, żeby nie można było zabijać dzieci tylko z powodów przesłanek eugenicznych. - odpowiedział. - Ten wyrok Trybunału wprost wypływa z konstytucji - dodał polityk. 

Andrzej Dera odniósł się też do ataków na sędziego TK Krystynę Pawłowicz. - To jest przekroczenie kolejnych norm. Takie rzeczy powinny być piętnowane - skomentował.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Jerzy Jachowicz

Gość: Andrzej Dera (Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP)

Data emisji: 23.10.2020

Godz. emisji: 12.27

kb/kh

Czytaj także

Nocne protesty po wyroku TK. Policja: użyto gazu łzawiącego ze względu na agresję protestujących

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 09:44
- Środki przymusu bezpośredniego - siła fizyczna i gaz - zostały użyte wobec protestujących ze względu na ich agresję - mówił w piątek rzecznik KSP nadkom. Sylwester Marczak. Podkreślał, że celem policji było przede wszystkim zabezpieczenie zgromadzenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Decyzja zapadła w złym momencie". Parafianowicz o wyroku TK ws. aborcji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2020 09:53
- Chyba nie było gorszego momentu dla rządu - do epidemii dochodzi konflikt ze społecznością rolniczą i konflikt ze zwolennikami aborcji - ocenił Tomasz Wróblewski (Fundacja WEI). Podobnego zdania byli pozostali goście "Debaty poranka" - Zbigniew Parafianowicz ("Dziennik Gazeta Prawna") i Bogumił Łoziński ("Gość Niedzielny").
rozwiń zwiń