"Mamy sformułowany zakaz praktyk eugenicznych". Prof. Grabowska o aborcji w prawie UE

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 09:16
- Mamy zakaz dyskryminacji z uwagi na cechy genetyczne, z uwagi na niepełnosprawność - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Genowefa Grabowska, profesor prawa międzynarodowego i europejskiego, komentując uregulowanie w przepisach Unii Europejskiej kwestii dotyczących aborcji. 
Prof. Genowefa Grabowska
Prof. Genowefa GrabowskaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W trakcie audycji rozmawiano o ostatnim wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji i przepisach regulujących tę kwestię w prawie UE i jej państw członkowskich.

1200_Maląg_TT.jpg
Marlena Maląg: priorytetem rządu jest ochrona życia od początku aż do śmierci

 "Każde państwo jest inne"

- Każde państwo i jego ustawodawca samo decyduje o tym, jak ma wyglądać w ogóle system prawny, a w szczególnie wrażliwych dziedzinach, takich, które dot. kwestii etycznych, ta kwestia jest pozostawiona ustawodawcy krajowemu - zauważył gość programu, odnosząc się do wyroku TK ws. aborcji i pozycji kwestii związanych m.in. z aborcją w ustawodawstwie UE.

Posłuchaj
09:01 _PR1_AAC 2020_10_28-08-14-40_for_media.mp3 Genowefa Grabowska: każde państwo jest inne, obywatele każdego państwa inaczej podchodzą do wielu kwestii (Sygnały Dnia/Jedynka)

- Każde państwo jest inne, obywatele każdego państwa inaczej podchodzą do wielu kwestii, a na pewno do spraw związanych z etyką - dodała Grabowska.

Profesor skomentowała także głosy mówiące o konieczności regulacji aborcji w prawie UE. - W Karcie Praw Podstawowych (...) mamy właśnie bardzo silnie chronione życie człowieka - zauważyła. - Mamy sformułowany zakaz praktyk eugenicznych, to jest artykuł 3 (...), w szczególności tych, których celem jest selekcja osób - wskazała. 

Gościa audycji zapytano też o przepisy dot. aborcji w krajach UE. - Tutaj ustawodawstwa państw członkowskich się różnią, różnią się znacząco, od bardzo szerokiego podejścia do tego prawa (...), aż po państwa, gdzie są określone restrykcje - odpowiedziała. 


Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

..
***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Rozmawiał: Grzegorz Jankowski

Gość: Genowefa Grabowska (profesor prawa międzynarodowego i europejskiego)

Data emisji: 28.10.2020 r. 

Godzina emisji: 8.14

kb

Czytaj także

"Za 6 dni zobaczymy wpływ manifestacji". Prof. Gut o masowych protestach w czasie pandemii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 07:20
- Niepokój społeczny nie jest czynnikiem sprzyjającym przeciwdziałaniu epidemii - ocenił w rozmowie z PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Dodał, że nie wie, jak masowe protesty w Polsce wpłyną na liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, ale na każdy tysiąc osób na ulicy obecnie może przypadać ok. 4 zakażonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bez dialogu rozstrzygnięcie konfliktu na ulicy stanie się faktem". Zalewski o protestach po orzeczeniu TK

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 08:08
- Kościoły i prywatne domy ludzi są święte i nie tam powinna mieć miejsce walka polityczna - przyznał w audycji Polskiego Radia 24 Paweł Zalewski, poseł PO, odnosząc się do protestów związanych ze sprzeciwem wobec orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej.
rozwiń zwiń