"Polska ma takie sama prawa jak inne państwa". Senator PiS o budżecie UE

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 13:30
- Bruksela oczekuje od nas, że będziemy siedzieli cicho w kącie i cieszyli się z samego faktu bycia członkiem UE. Reguły unijne są jednak bardzo jasne - Polska ma takie sama prawa jak inne państwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Włodzimierz Bernacki, senator PiS.
Włodzimierz Bernacki, senator PiS
Włodzimierz Bernacki, senator PiSFoto: East News/Piotr Molecki
morawiecki-orban-EN-1200 .jpg
Mateusz Morawiecki z Viktorem Orbanem o budżecie UE. Szef KPRM: zabiegają o działania zgodne z traktatami

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia ws. powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Premier Węgier Viktor Orbán skierował list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Czytaj także:

Włodzimierz Bernacki, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia, podkreślił, że "trzeba mieć świadomość, iż debata wokół budżetu UE jest bardzo żywa". - To zrozumiałe, że w dyskusji dot. budżetu, który jest bardzo rozbudowany, dochodzą interesy państwowe - tłumaczył.

1200_Waszczykowski_PAP.png
Waszczykowski: KE potwierdziła, że nie ma żadnej prawnie wiążącej definicji praworządności
Posłuchaj
07:09 [PR1] PR21 (mp3) 25 listopad_2020_11_25-12-27-49_for_media.mp3 Włodzimierz Bernacki: mamy prawo weta - tak jak każdy inny kraj w UE (W samo południe/Jedynka)

- Mamy prawo do uczestnictwa w tej debacie - to jest nasz obowiązek. Szczególnie kiedy podejmowane są tak radykalne działania ze strony środowisk politycznych UE - tłumaczył. - Te działania, polegające na "cięciu budżetu", miałyby przede wszystkim dotyczyć państw, które dołączyły do grona UE w ostatnich latach - zaznaczył.

- Bruksela oczekuje od nas, że będziemy siedzieli cicho w kącie i cieszyli się z samego faktu bycia członkiem UE. Reguły unijne są jednak bardzo jasne - Polska ma takie sama prawa jak inne państwa. Mamy prawo weta - tak jak każdy inny kraj we Wspólnocie - powiedział senator Prawa i Sprawiedliwości.

Podczas rozmowy poruszono również temat pandemii koronawirusa w kraju.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"
Prowadziła: Magdalena Ogórek
Gość: Włodzimierz Bernacki (senator PiS)
Data emisji: 25.11.2020
Godzina emisji: 12.27

PR1/PAP
pb/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samorządy chcą protestować przeciwko wetu Polski. Karnowski: zagrażają trwaniu państwa

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 19:51
- Jeżeli Polska ma się pozbywać unijnych pieniędzy, to wydaje się, że protest samorządowców jest dosyć zrozumiały - powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". - Nie może być tak, że samorządy wtrącają się w taktykę negocjacyjną polskiego rządu w UE, to kolejne potwierdzenie, że system samorządowy zagraża trwaniu państwa polskiego - ripostował Jacek Karnowski z "Sieci" i portalu wPolityce.pl. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szefowa KE: mechanizm praworządności można zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 10:14
Kraje, które mają wątpliwości dotyczące mechanizmu praworządnościowego mogą zaskarżyć do unijnego Trybunału Sprawiedliwości - tak mówiła przewodnicząca Komisji Europejskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksandra Rybińska: z Niemiec płyną sygnały, że przyjęcie budżetu UE to kwestia najbliższych dni

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 12:19
- Myślę, że w najbliższych dniach dojdzie do kompromisu ws. unijnego budżetu. Takie sygnały płyną ze strony niemieckiej, która mówi, że niebawem ta sprawa będzie załatwiona, a budżet UE i fundusz odbudowy, zostaną zaakceptowane - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci".
rozwiń zwiń