Agnieszka Ścigaj: w UE należy twardo negocjować, ale ubolewam, że musimy grozić wetem

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 16:48
- Ubolewam, że doszło do takiej sytuacji, że musimy stanąć naprzeciwko wszystkich krajów europejskich i grozić wetem - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Agnieszka Ścigaj, poseł niezrzeszona. Oceniła, że Polsce potrzebna jest reforma wymiaru sprawiedliwości.
Audio
  • Poseł Agnieszka Ścigaj o budżecie UE i reformie wymiaru sprawiedliwości (W samo południe/Jedynka)
Agnieszka Ścigaj
Agnieszka ŚcigajFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

W najbliższy czwartek i piątek podczas szczytu Rady Europejskiej odbędzie się kolejna tura negocjacji budżetowych.

Unijni liderzy podejmą próbę rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu wieloletnich ram finansowych UE na lata 2021-2027, w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

Ryszard Terlecki 1200 EN.jpg
"Jesteśmy bliżej porozumienia z UE". Terlecki po spotkaniu prezesa PiS z premierem Węgier

- Unia Europejska to wspólnota interesów, tam się twardo negocjuje i rozmawia - mówiła Agnieszka Ścigaj.

Posłuchaj
09:37 _PR1_AAC 2020_12_09-12-27-03.mp3 Poseł Agnieszka Ścigaj o budżecie UE i reformie wymiaru sprawiedliwości (W samo południe/Jedynka)

Jak zaznaczyła, Polska jest członkiem rynku gospodarczego UE, płaci składki - powinniśmy twardo negocjować warunki przyznawania środków finansowych, ale też nie "stawać z szabelką".

Gość Jedynki stwierdziła także, że zmiany w wymiarze sprawiedliwości mogły zostać przeprowadzone tak, by nie były negowane przez międzynarodową opinię publiczną. Jak dodała, wymiar sprawiedliwości potrzebuje nadal odpowiedniej reformy - po to, żeby pomóc poszkodowanym przez niego ludziom - i pod tym kątem nadal praca nad tym jest potrzebna.

Mowa była także o potrzebie reformy wymiaru sprawiedliwości i eksplozjach w polskich sklepach w Holandii. Więcej w rozmowie.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Agnieszka Ścigaj, poseł niezrzeszona

Data emisji: 9.12.2020

Godz. emisji: 12.23

Jedynka/IAR/PAP/in./agkm

Czytaj także

Spór wokół weta. Poseł PiS: kompromis jest możliwy, jeśli UE wycofa się z błędnych propozycji

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2020 20:00
- Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Krajewski (poseł PiS), odnosząc się do unijnych decyzji ws. budżetu i mechanizmu praworządności. Poseł Andrzej Szejna (Lewica) mówił, że Polska jest jednym z największych beneficjentów środków z funduszu odbudowy.
rozwiń zwiń