"Jaruzelski wypełniał niewolnicze zobowiązania". Prof. Żaryn o stanie wojennym

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 13:37
- Rosja nie chciała restrykcji ze strony USA, bo już spotkały ją sankcje za Afganistan. Jaruzelski wypełniał swoje usługowe, niewolnicze zobowiązania wobec Moskwy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, historyk i dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, w rozmowie poświęconej 39. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.
Wystawa poświęcona stanowi wojennemu w gdańskim ECS
Wystawa poświęcona stanowi wojennemu w gdańskim ECSFoto: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

13 grudnia minęło 39 lat od wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Taka decyzja była odpowiedzią na trwający od sierpnia 1980 roku "karnawał Solidarności". 

Stan wojenny.jpg
39 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny. Zobacz serwis specjalny

"Młodzi ludzie mają prawo do wiedzy"

- Przygotowania do stanu wojennego po stronie komunistów rozpoczynają się od momentu negocjacji ze stoczniowcami w sierpniu 1980 - powiedział w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia historyk Jan Żaryn. - Wtedy władza wycofuje się z reagowania siłą, ale zawarte porozumienia (m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Katowicach i Jastrzębiu - red.) mają na celu niejako zatrzymanie procesu strajkowego i przygotowywanie się tej ekipy do wprowadzenia stanu wyjątkowego lub wojennego - wskazał. 

Czytaj także: 

Pytany, jak należy tłumaczyć historię 13 grudnia 1981 roku, gość "W samo południe" ocenił, że "trzeba odwoływać się do chęci poznania, do argumentu wiedzy". - Młodzi ludzie mają prawo mieć wiedzę. Dostępność do tej wiedzy polega na tym, by z jednej strony pokazać np. notatkę Anoszkina - dokumentu bardzo wyraźnie pokazującego jak gen. Jaruzelski bierze na siebie odpowiedzialność za wprowadzenie stanu wojennego, ponieważ to jest zgodne z interesami Moskwy - ocenił gość Polskiego Radia. - Rosja nie chciała restrykcji ze strony USA, bo już spotkały ją sankcje za Afganistan. Jaruzelski wypełnia swoje usługowe, niewolnicze zobowiązania wobec Moskwy - wyjaśnił prof. Żaryn.

shutterstock stan wojenny_1200.jpg
Stan wojenny w Polsce. Koniec karnawału Solidarności

opr. Polskie Radio opr. Polskie Radio

Historyk wskazał, że należy też pokazywać realia, czyli "to, co się stało w wyniku 13.12", a więc strajki i tragedię kopalni Wujek. - Jeśli młodzi ludzie usłyszą głos milicjantów, którzy operacyjnie dowodzą tą historią, czyli czołgi i ciężka broń wobec bezbronnych robotników, mających najwyżej kamień i siatkę odgradzającą ich od tych zomowców, tę dysproporcję sił w autentycznej wojnie, która wówczas przy kopalni Wujek się odbywa, jeszcze, a potem służba zdrowia, czyli lekarze i pielęgniarki próbujących pomóc rannym i zabitym, a potem zostają uznani za antysocjalistyczny element, który przeszkadza zomowcom w prowadzeniu działań na rzecz podtrzymania stanu wojennego na terenie kopalni "Wujek", kiedy zobaczy młody człowiek internaty, tych, którzy zostali tam wtłoczeni, zobaczą internat w Gołdapi, dla kobiet - w Polskiej tradycji, kobiety wrzucane do więzienia, aresztowane, bite - to wyklucza komunistów jako ludzi, z którymi powinno się dialogować - ocenił. 


Posłuchaj
09:16 JanZaryn--PR1_MPLS 2020_12_14-12-27-00.mp3 Prof. Jan Żaryn o bolesnej historii stanu wojennego ("W samo południe"/ Jedynka)

 

W rozmowie więcej o historii Polski okresu stanu wojennego. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gośćprof. Jan Żaryn (historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej)

Data emisji: 14.12.2020

Godzina emisji: 12.25


mbl

Czytaj także

Słuchowisko w Jedynce: "Trzynastego grudnia roku pamiętnego…". Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 10:20
Słuchowisko Sebastiana Reńcy "Trzynastego grudnia roku pamiętnego…" w reżyserii Roberta Talarczyka i Damiana Dąbka opowiada o pierwszych dniach stanu wojennego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stan wojenny w literaturze. Kto o nim pisał?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2020 22:05
Jak często współcześni autorzy beletrystyki sięgają po tematykę stanu wojennego? "Wroniec" Jacka Dukaja (ur. 1974), "Haszyszopenki" Jarosława Maślanka (1974), "Jest" Dawida Bieńkowskiego (1963), "Teatr Niewidzialnych Dzieci" Marcina Szczygielskiego (1973), "Ostatni raport" Zbigniewa Kruszyńskiego (1957) - to niektóre powieści powstałe po roku 2000 i napisane przez osoby, które w czasie stanu wojennego były dziećmi albo osobami bardzo młodymi.
rozwiń zwiń