Nowe regulacje kryzysowe wprowadzane przez Bidena. Prof. Zachara-Szymańska: uzasadniona inwestycja

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 13:00
- Regulacje wprowadzane przez administrację Bidena będą postrzegane przez amerykańską opinię publiczną, jako reakcja na kryzys. W ten sposób mogą one być uzasadnione - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia prof. Małgorzata Zachara-Szymańska, amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Joe Biden
Joe BidenFoto: PAP/EPA/Ken Cedeno / POOL

Na konferencji prasowej w Białym Domu Biden jednoznacznie opowiedział się za szeroką interwencją państwa w gospodarkę w trakcie kryzysu. Wezwał rząd do "zdecydowanych i odważnych" działań, by pomóc Amerykanom, których dotknęła epidemia.

Czytaj więcej
PAP Biden 1200.jpg
"Pozostaniemy ważnym partnerem USA". Politycy o zmianie władzy w Waszyngtonie

Jedno z podpisanych w piątek przez Bidena rozporządzeń upoważnia ministerstwo rolnictwa do zwiększenia funduszy na pomoc żywnościową dla rodzin z dziećmi w wieku szkolnym. To odpowiedź na problem polegający na tym, że uczniowie pozbawieni są przy zdalnej nauce obiadów w szkolnych stołówkach. Białym Dom nakazał także ministerstwu finansów usprawnienie procesu przesyłania bezpośrednich transferów pieniężnych. Wielu Amerykanów kwalifikujących się do programu zgłaszało problemy i opóźnienia przy otrzymywaniu transz pomocy od rządu.

Biden podpisał także dokument, który wymaga, by rządowe agencje płaciły swoim pracownikom minimum 15 dolarów za godzinę.

"Uzasadniona inwestycja"

Według prof. Małgorzaty Zachary-Szymańskiej "regulacje wprowadzane przez administrację Bidena będą postrzegane przez amerykańską opinię publiczną, jako reakcja na kryzys". - W ten sposób mogą one być uzasadnione, bo aktualny kryzys jest bezprecedensowy. Wymaga on zdecydowanej reakcji - uważa amerykanistka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Posłuchaj
07:14 _PR1_AAC 2021_01_23-12-40-32.mp3 Prof. Zachara-Szymańska o polityce Joe Bidena (Jednyka/W samo południe)

Gość radiowej Jedynki przypomniała jednak, że "kwestie socjalne bardzo dzielą społeczeństwo USA". - Nie zmienia się całej filozofii funkcjonowania państwa, ale działania muszą być doraźne i odczuwalne przez zwyczajnych ludzi. Inwestycja w młodych jest bardzo uzasadniona - podkreśliła prof. Małgorzata Zachara-Szymańska.

Czytaj więcej
PAP Joe Biden dokumenty 1200.jpg
Ameryka Joe Bidena

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "W samo południe"
Prowadzi: Michał Strzałkowski
Gość: prof. Małgorzata Zachara-Szymańska (UJ)
Data emisji: 22.01.2021
Godzina emisji: 12.22

jp

Czytaj także

Wiceszef MSZ: Stany Zjednoczone będą postrzegać Rosję jako zagrożenie dla pokoju w Europie

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:20
- Lekcja wyciągnięta z resetu z Rosją nauczyła Joe Bidena, że partnerom na Kremlu nie można wierzyć. Aktywność amerykańska na wschodniej flance NATO zostanie utrzymana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polityka zagraniczna USA. Marek Stefan: nowa administracja położy nacisk na relacje z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:26
- Jeżeli chodzi o sojuszników, to w pierwszym rzędzie jest to UE. Na pewno nowa administracja położy duży nacisk na znalezienie wspólnego mianownika przede wszystkim z Niemcami, jeżeli chodzi o odnowienie więzi transatlantyckich i przede wszystkim o to, żeby przyciągnąć UE na swoją stronę w rywalizacji z Chinami - powiedział publicysta Marek Stefan, zajmujący się stosunkami międzynarodowymi.
rozwiń zwiń