Jarosińska-Jedynak: trwa tworzenie strategii ws. nowych funduszów UE, ruszyły konsultacje

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 13:47
- Umowa Partnerstwa to uzgodniona z Komisją Europejską strategia wykorzystania środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej. Taką strategię musimy przygotować na perspektywę 2021-2027 - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Małgorzata Jarosińska-Jedynak
Małgorzata Jarosińska-JedynakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

ecb euro europejski bank centralny 663 free
Nadchodzi cyfrowe euro. Decyzja jeszcze w tym roku

- W nowym rozdaniu Umowa Partnerstwa obejmuje fundusze polityki spójności, z  Funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji, jak również Europejski Fundusz Morski i Rybacki - powiedziała  wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. - To część z ogromnej puli środków, które wynegocjował premier Mateusz Morawiecki - dodała.

Jak zauważyła wiceminister, 18 stycznia zaczęły się konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa. Resort chce wirtualnie odwiedzić każdy region, gdyż to marszałkowie województw odpowiadają za wdrażanie części tych środków.

- Środki będą rozdzielane w ramach programów krajowych i w ramach 16 programów regionalnych. 60 procent środków jest wdrażanych przez programy krajowe, 40 procent przez marszałków województw - wyjaśniła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak tłumaczyła, jeśli chodzi o cele alokacji funduszy, środki będą skierowane na zieloną gospodarkę, położony będzie duży nacisk na rozwój cyfrowy, na adaptację do zmian klimatu, na sprawy związane z energooszczędnością, niską emisją, czy gospodarką o obiegu zamkniętym.

- Oczywiście będą realizowane duże projekty infrastrukturalne, transportu drogowego, kolejowego, ale też projekty dotyczące badań, rozwoju, innowacyjności, są też środki na rozwój kapitału ludzkiego - mówiła wiceminister.

Sprawiedliwa Transformacja

Nowością, jak zaznaczyła, jest Program Na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Będzie skierowany do sześciu regionów.

- Sprawiedliwa transformacja to łagodzenie skutków branży paliw kopalnych i energetyki konwencjonalnej. To dążenie do gospodarki neutralnej klimatycznie na podstawie przygotowanych przez poszczególne regiony tzw. planów sprawiedliwej transformacji. Chodzi głównie o zmiany profilu gospodarczego, o wzrost innowacyjności, rozwój małych i mikroprzedsiębiorstw, zmiany kwalifikacji, aktywne przeciwdziałanie bezrobociu. To jednak także rekultywacja terenów pogórniczych, by poprawić ich atrakcyjność inwestycyjną, wdrażanie działań z zakresu zielonej gospodarki (…) – mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Jak zazmaczyła, priorytety UE to obecnie zielona gospodarka i cyfryzacja procesów. KE zakłada, że 30 procent puli środków musi być przyznane na kwestie związane z zieloną gospodarką, neutralnością, klimatyczną etc., ale 20 procent z tych środków ma wzmacniać potencjał przedsiębiorstw poprzez wsparcie badań, innowacji, wykorzystanie zaawansowanych technologii, transformację modeli biznesowych w kierunku określanym jako przemysł 4.0.


Posłuchaj
06:54 _PR1_AAC 2021_01_26-12-27-29.mp3 Wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak o strategii wykorzystania środków UE (Jedynka/W samo południe)

Trwają konsultacje

Konsultacje społeczne Umowy Partnerstwa, rozpoczęte 18 stycznia, są jednym z ważnych etapów zbliżających nas do uruchomienia środków z nowego budżetu Unii Europejskiej na lata 2021-2027.  Do 16 lutego resort chce przeprowadzić spotkania we wszystkich 16 województwach. W czasie konsultacji resort ma zebrać uwagi od potencjalnych beneficjentów, czyli m.in. od samorządów, organizacji pozarządowych czy przedsiębiorców.

Cały proces konsultacji ma zakończyć się 22 lutego. Po tym terminie ma zostać przygotowana finalna wersja Umowy, która zostanie przedstawiona Komitetowi ds. Umowy Partnerstwa, a następnie przedłożona do zatwierdzenia Radzie Ministrów. Po zatwierdzeniu dokument ma być przekazany do Komisji Europejskiej do formalnych konsultacji. Proces ten ma potrwać do trzech miesięcy.
Konsultacje Umowy Partnerstwa dotyczą inwestowania funduszy unijnych w ramach polityki spójności i funduszu sprawiedliwej transformacji, czyli około 76 mld euro.

Umowa Partnerstwa określa strategię interwencji funduszy europejskich w ramach polityk unijnych: polityki spójności i wspólnej polityki rybołówstwa w Polsce w latach 2021-2027.

Z nowego budżetu UE Polska wynegocjowała około 170 mld euro (w cenach bieżących). W tym: 72,2 mld euro na politykę spójności; 3,8 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji; 24,9 mld euro dotacji z Funduszu Odbudowy; 34,2 mld euro pożyczek z Funduszu Odbudowy; 21,6 mld euro na płatności bezpośrednie dla rolników; 10,6 mld euro na rozwój obszarów wiejskich; około 2 mld euro na szybkie wsparcie w ramach instrumentu React EU (instrument na rzecz walki z negatywnymi skutkami COVID-19 - pieniądze dodane do programów na lata 2014-2020).

Więcej w rozmowie.

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Data emisji: 26.01.2021

Godz. emisji: 12.27

Jedynka/IAR/PAP/in./agkm/ans 

Czytaj także

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce. Ponad 18 tys. nowych przypadków

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2020 10:57
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wykryto 18 820 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To dobowy rekord zakażeń. W ciągu doby zmarło 236 osób, z czego 207 miało choroby współistniejące - to największy przyrost od początku pandemii.
rozwiń zwiń