Wyjątkowa akcja młodych patriotów. "Biegniemy oddać krew"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 11:56
Organizatorzy Biegu Tropem Wilczym rozpoczęli zbiórkę krwi w związku z nadchodzącym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - To nowoczesny patriotyzm, a służba zdrowia aktualnie bardzo potrzebuje krwi - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Barbara Konarska z Fundacji Wolność i Demokracja. Żeby pomóc, wystarczy zgłosić się do 1 marca do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z hasłem "Tropem Wilczym".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Elnur/shutterstock

armia krajowa NAC 1200.jpg
Adam Borys ps. Pług. Pierwszy dowódca batalionu AK "Parasol"
Posłuchaj
02:13 Jedynka/W samo południe - 16.02.2021 Tropem wilczym Zbiórka krwi prowadzona jest we wszystkich Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce (Jedynka/W samo południe)

Tegoroczny Bieg Tropem Wilczym odbędzie się dopiero 16 maja, ale jego organizatorzy już teraz chcą zachęcić sympatyków do aktywności w centrach krwiodawstwa. - Dla Biegu Tropem Wilczym 1 marca jest bardzo ważny i dlatego kładziemy nacisk na zbiórkę, że biegniemy oddać krew. Potrzebujemy tej krwi, a każdy z nas może być dawcą, ponieważ każda osoba w wieku produkcyjnym tak naprawdę może oddać krew - uważa Barbara Konarska.

Zbiórka we wszystkich RCKiK

Gość Jedynki zauważa, że zbiórka krwi prowadzona jest we wszystkich Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce. - Jeżeli będzie duża frekwencja, będą zawozić krew do banków, rezerw i nasycą szpitale. W tym momencie przyda się każda ilość. Centra są przygotowane i wiedzą, że młodzi patrioci na hasło "Tropem Wilczym", chętnie wyciągają ręce, żeby pobierać im krew - wyjaśnia Barbara Konarska.

Do czego potrzebna krew?

Zdaniem Barbary Konarskiej tego typu zbiórki zawsze przynoszą pozytywny efekt. - Powodują, że trochę w ciemno szpitale zaczynają planować operacje czy przetaczanie krwi. Tutaj nie chodzi tylko o wypadki, ale też o małopłytkowość, hemofilię i o takie rzeczy, gdzie ludzie w sposób cykliczny korzystają z wymiany krwi - słyszymy.

Czytaj także:

***

Audycja: "W samo południe"

Materiał: Przemysław Lis

Gość: Barbara Konarska (Fundacja Wolność i Demokracja)

Data emisji: 16.02.2021

Godzina emisji: 12.27

DS

Czytaj także

Andrzej Wajda na planie. Plenerowa wystawa fotograficzna "Werki. Wajda. Renata Pajchel"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:39
Wystawa "Werki. Wajda. Renata Pajchel" inauguruje wydarzenia z cyklu "95. Urodziny Wajdy". Jest hołdem dla dwójki wybitnych artystów, którzy związali ze sobą swoje zawodowe życie - reżysera, który odszedł w 2016 roku i artystki fotografii zmarłej latem zeszłego roku. Można ją oglądać do końca lutego w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zuzia, Julia, Janek... Jakie imiona wybierali rodzice dla swoich dzieci w 2020 r.?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:30
Wybór imienia dla dziecka nie jest łatwą decyzją. Rodzice podejmują ją często po długich i bardzo burzliwych naradach. Z najnowszych badań GUS wynika, że w ubiegłym 2020 roku, w czołówce imion nadawanych noworodkom znalazły się: Zuzia, Julia, Zosia, Janek i Olek. Czy rodzice, wybierając imię dla dziecka, kierują się modą? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Palisz w piecu czym popadnie? Dron może to sprawdzić

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2021 18:09
W Muszynie znaleziono sposób na mieszkańców, którzy palą w piecach czym popadnie i pogarszają jakość powietrza w tej uzdrowiskowej miejscowości. Pomaga w tym specjalny dron, który sprawdza, co wydobywa się z kominów. - Przede wszystkim chcemy wyeliminować typowe kopciuchy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia burmistrz Jan Golba.
rozwiń zwiń