Prof. Boćkowski: Unia Europejska może stać się negocjatorem między Stanami Zjednoczonymi a Iranem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 14:13
Peter Stano, rzecznik Komisji Europejskiej ds. międzynarodowych oznajmił w piątek na konferencji prasowej w Brukseli, że deklaracje prezydenta USA Joe Bidena na temat gotowości do powrotu do rozmów z Iranem tworzą przestrzeń dla działań dyplomatycznych. - Unia europejska Europa może spokojnie w imieniu Stanów Zjednoczonych negocjować z Iranem - skomentował to w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski.
Najwyższy przywódca duchowy Iranu Ajatollah Ali Chamenei i prezydent USA Joe Biden
Najwyższy przywódca duchowy Iranu Ajatollah Ali Chamenei i prezydent USA Joe BidenFoto: Zuma Press/Iranian Supreme Leader'S Office, Shutterstock/Ron Adar

W 2015 roku Iran zawarł z USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami porozumienie, w ramach którego irański program nuklearny miał zostać znacznie ograniczony w zamian za zniesienie międzynarodowych sankcji na ten kraj. Z umowy w 2018 roku wycofały się USA za rządów Donalda Trumpa, przywracając sankcje na Iran. Od tego czasu również Iran stopniowo przestał wywiązywać się z zapisów porozumienia i nałożonych ograniczeń.

Czytaj więcej
kontrola nuklearna forum 1200 .jpg
Trump uderzał sankcjami, Biden chce porozumienia. USA zapraszają Iran do rozmów

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział powrót do tej umowy, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. Według porozumienia Iran może wzbogacać uran do poziomu zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U235.

Najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ogłosił z kolei, że Teheran nie będzie się stosował do zapisów umowy, dopóki Waszyngton nie zniesie nałożonych ponownie w 2018 roku sankcji.

Położenie Iranu

Według prof. Daniela Boćkowskiego, wiele zależy teraz od zbliżających się wyborów w Iranie. - To jest bardzo ważne, jaki układ się z tego wyłoni - zauważył ekspert.

Gość radiowej Jedynki wskazał również, że Iran jest już na bardzo zaawansowanym etapie swojego programu nuklearnego.

Czytaj więcej
IRAN pap 1200.jpg
Pat ws. umowy atomowej między Iranem a USA. Teheran czeka na ruch Waszyngtonu

- Iran ma teraz zupełnie inny poziom negocjacyjny. To jest tak, jak było z Koreą Północną. Im mieli więcej zbudowanej technologii nuklearnej, tym byli twardsi w negocjacjach. Irańczycy też odrobili tę lekcję - podkreślił prof. Daniel Boćkowski. 

Posłuchaj
05:52 _PR1_AAC 2021_02_20-12-33-03.mp3 Prof. Daniel Boćkowski o sytuacji między USA a Iranem (Jedynka/W samo południe)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Michał Strzałkowski

Gość: prof. Daniel Boćkowski

Data emisji: 20.02.2021

Godzina emisji: 12.32

jp

Czytaj także

Piotrowski: UE chce być równoprawnym partnerem dla USA i dla Chin

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 17:06
- Będąc równoprawnym partnerem, Unia Europejska mogłaby brać to, co dla niej korzystne ze współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i to, co dla niej korzystne ze współpracy z Chinami - mówił w Polskim Radiu 24 Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, wyjaśniając dlaczego UE nie chce zdecydowanie opowiedzieć się po jednej ze stron w sporze między USA i Chinami.
rozwiń zwiń