"Mieli być wymazani z pamięci pokoleń". Dr Leśkiewicz o Żołnierzach Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2021 12:20
- Żołnierze Wyklęci, a więc ci, którzy mieli być zapomniani na wieki. Chciano ich wymazać ze świadomości społecznej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Rafał Leśkiewicz, zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: PAP/Lech Muszyński

żołnierze PAP 1200.jpg
"Ich celem była walka o niepodległość Polski". Jan Józef Kasprzyk o Żołnierzach Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.


Posłuchaj
06:19 jedynka_w_samo_poludnie.mp3 "Mieli być wymazani ze świadomości społecznej". Dr Rafał Leśkiewicz o Żołnierzach Wyklętych (Jedynka/W samo południe)

 

Jak powiedział w Programie 1 Polskiego Radia dr Rafał Leśkiewicz, "ci ludzie mieli być wymazani z pamięci pokoleń".

Żołnierze Wyklęci - zobacz serwis historyczny

- Żołnierze Wyklęci, a więc ci, którzy mieli być zapomniani na wieki. Niezłomni, którzy stawiali opór sowieckiemu najeźdźcy. Mieli być wymazani ze świadomości społecznej. A ich najbliżsi byli latami nazywani "rodzinami bandytów" - mówił zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych IPN.

Jak dodał, "rola IPN-u polega na tym, żeby przypominać i wyraźnie mówić, czym był ruch antykomunistyczny po zakończeniu II wojny światowej i jak wyglądała wtedy sytuacja Polski".

- Od połowy lat 90. powoli kształtuje się świadomość o ruchu antykomunistycznym. Najaktywniej od momentu powołania Instytutu Pamięci Narodowej, bo wówczas uzyskaliśmy dostęp do akt komunistycznej bezpieki, do akt wojskowych sądów rejonowych, które skazywały żołnierzy podziemia antykomunistycznego na śmierć - mówił Leśkiewicz.

Jak dodał, przed IPN-em wciąż "ogromna praca do wykonania i ogromną pracę udało się też już wykonać". - Przypomnę tylko, że udało się odnaleźć szczątki wielu bohaterów tego nurtu antykomunistycznego. Natomiast faktycznie, do dzisiaj nie udało się odnaleźć szczątków Łukasza Cieplińskiego, pseudonim "Pług", który właśnie 1 marca 1951 roku strzałem w tył głowy wraz z 6 towarzyszami IV zarządu WiN został zamordowany w więzieniu na Rakowieckiej - powiedział Leśkiewicz.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość audycji: dr Rafał Leśkiewicz (zastępca dyrektora Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 01.03.2021

Godzina emisji: 12.33

Czytaj także

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dr Łabuszewski: przez lata tworzono ich czarną legendę

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 10:46
- Ma być wyrazem przede wszystkim uhonorowania ludzi, którzy przez 45 lat byli przez propagandę komunistyczną w sposób niezwykle konsekwentny, planowy opluwani - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Łabuszewski, naczelnik stołecznego Biura Badań Historycznych IPN na temat Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dyrektor krakowskiego IPN: mówiąc o "Żołnierzach Wyklętych" mamy do czynienia z niekwestionowanymi bohaterami

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2021 14:56
- Trzeba czasu, edukacji, nauki i wielu drobnych kroków, które w końcu doprowadzą do tego, że żołnierze powstania antykomunistycznego będą traktowani na równi z innymi powstańcami walczącymi o niepodległość kraju - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Filip Musiał, historyk i dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń