"Światło dla Białorusi" i koncert. Dyrektor NCK: wszyscy możemy zamanifestować dziś naszą solidarność

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 13:22
- Po raz kolejny fasady budynków w Polsce rozbłysną na biało-czerwono-biało - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, zapraszając na specjalny wieczorny koncert "Gramy dla Białorusi" i do przyłączenia się do akcji "Światło dla Białorusi". To wyraz wsparcia dla represjonowanych i walczących o wolność za naszą granicą.
Prof. Rafał Wiśniewski
Prof. Rafał WiśniewskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

biel1 (1).jpg
Rozbłysną "Światła dla Białorusi", wieczorem specjalny koncert. Każdy może dołączyć do akcji

Akcja "Światło dla Białorusi” organizowana jest w niezależne białoruskie święto, Dzień Wolności, 25 marca.

- Ostatnie dni to ciemne karty w historii Białorusi - zatrzymania i represje w stosunku do własnego narodu jak i do mniejszości polskiej na terenach Białorusi. To napawa smutkiem i przygnębieniem - mówił prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.


Posłuchaj
05:28 _PR1_AAC 2021_03_25-12-25-18.mp3 Prof. Rafał Wiśniewski (NCK) o inicjatywie "Światło dla Białorusi" i specjalnym koncercie (Jedynka/W samo południe)

 

Podkreślił, że Polska nie jest pasywna w tej sytuacji, stara się w różnych obszarach wspierać represjonowanych, Białorusinów, Polaków.

Jak podkreślił, tu w Polsce, w kolebce Solidarności mamy doświadczenia w walce o wolność. Chcemy się dzielić się dobrymi praktykami, dodać otuchy, że Białorusini nie są sami w tych trudnych dniach - dodał.

Zaznaczył, że nie są to jednorazowe działania. Koncert "Gramy dla Białorusi" miał też miejsce w zeszłym roku, a po raz kolejny też odbywa się akcja oświetlania budynków w barwy biało-czerwono-białe: Światło dla Białorusi, Light for Belarus.

W zeszłym roku ponad 170 obiektów włączyło się w tę akcję. - Były to Zamek Królewski, Wawel, Łazienki Królewski, ratusze miast, ale i gminne ośrodki, domy kultury - podkreślił. 12 i 13 września 2020 roku pojawiły się na nich historyczne narodowe barwy Białorusi.

- Dziś zachęcamy wszystkich, by włączyli się w tę akcję. Dodał, że na stronie NCK jest swoisty niezbędnik, jak zamanifestować solidarność, są materiały do wydrukowania i inne propozycje, jak przygotować się samemu - powiedział.

Wieczorny koncert

O godzinie 20.15 odbędzie się transmisja koncertu "Gramy dla Białorusi".

Koncert, który ze względu na obostrzenia epidemiczne odbędzie się bez udziału publiczności, można będzie oglądać na żywo, o 20.15 na antenach telewizji publicznej (TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno) oraz online na profilu facebookowym i stronie internetowej Narodowego Centrum Kultury. Będzie również retransmitowany w Programie Pierwszym Polskiego Radia w poniedziałek 29 marca po 20:00. Fragmentów wydarzenia będzie także można wysłuchać w radiowej Dwójce jutro (26 marca) o 23:00.

Akcja "Światło dla Białorusi"

Inicjatorami akcji "Światło dla Białorusi" są Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury.

Podobnie jak w ubiegłym roku do inicjatywy przyłączyło się wiele dużych, narodowych instytucji jak Zamek Królewski w Warszawie, Biblioteka Narodowa czy Opera Bałtycka w Gdańsku, ale też lokalne i małe ośrodki kultury jak Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie czy Brzeskie Centrum Kultury i Historii.

Organizatorzy zachęcają, by w przypadku braku możliwości użycia projekcji świetlnej dołączyć do akcji poprzez wywieszenie flagi lub symboliczne wykorzystanie kolorów historycznej flagi Białorusi w siedzibie swojej instytucji.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z prof. Rafałem Wiśniewskim, dyrektorem Narodowego Centrum Kultury. 

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 

Data emisji: 25.03.2021

Godzina emisji: 12.28

Jedynka/IAR/agkm

Czytaj także

Białoruski politolog: antypolska kampania zaczęła się już po wyborach prezydenckich, konflikt eskaluje

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 11:30
- Trwa antypolska kampania. Postrzegam ją w ramach koncepcji poszukiwania wroga zewnętrznego, którego władze potrzebują, by objaśnić różnego rodzaju problemy wewnątrz kraju. Zwróciłbym uwagę, że niedawno białoruskie władze zaproponowały nowe święto - Dzień Jedności Narodowej 17 września. Także ono ma antypolski charakter i w pełni wpisuje się w tego rodzaju koncepcję poszukiwania wroga – mówi portalowi PolskieRadio24.pl białoruski politolog dr Waler Karbalewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szuszkiewicz: Łukaszenka jest nie tylko antypolski, ale i antybiałoruski. Jako rosyjski satelita niszczy Dzień Wolności

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:00
- Aleksander Łukaszenka ma nastawienie nie tylko antypolskie, ale i antybiałoruskie, działa na szkodę narodu białoruskiego, białoruskości – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Stanisław Szuszkiewicz, pierwszy przywódca białoruskiego państwa, komentując aresztowania, do których doszło przed świętem niezależnych Białorusinów, Dniem Wolności. Jak mówi, Łukaszenka rządzi krajem wedle sowieckiej formuły i cofa kraj w realia ZSRR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kampania przeciw Polakom na Białorusi. Przeszukania, areszty, sprawa karna ws. "rehabilitacji nazizmu"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:00
Prokuratura Generalna Białorusi wszczęła sprawę karną wobec Andżeliki Borys, prezes Związku Polaków oraz wobec innych polskich aktywistów. Milicjanci wkroczyli do centralnej siedziby Związku Polaków w Grodnie i przeszukali mieszkania kilku polskich działaczy. Zatrzymany został między innymi Andrzej Poczobut. Sprawa karna ma dotyczyć "rehabilitacji nazizmu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dworczyk: sędzia, który skazał Andżelikę Borys, będzie objęty bezterminowym zakazem wjazdu do Polski

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 12:33
Na wniosek szefa rządu wprowadzono zakaz wjazdu do Polski dla białoruskiego sędziego, który wczoraj skazał Andżelikę Borys na 15 dni aresztu.
rozwiń zwiń