Urszula Nowogórska: samorządy powinny mieć autonomię w podejmowaniu decyzji

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 13:29
- Współpraca między rządem a samorządem jest bardzo ważna, tym bardziej że samorządy są blisko ludzi i to one powinny mieć autonomię w podejmowaniu decyzji - powiedziała na antenie Programu 1 Polskiego Radia Urszula Nowogórska, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Urszula Nowogórska
Urszula NowogórskaFoto: Piotr Guzik/FORUM

W czwartkowym wydaniu audycji "W samo południe" rozmówczyni Magdaleny Ogórek skomentowała słowa premiera Mateusza Morawieckiego odnośnie do pracy samorządów. Poseł PSL zwróciła uwagę na rolę, jaką odgrywają samorządy w walce z pandemią.

- Samorządy powiatowe są jednostkami organizacyjnymi dla szpitali powiatowych, samorządy wojewódzkie z kolei – dla szpitali wojewódzkich – tłumaczyła Urszula Nowogórska i dodała, że "ta decyzyjność byłaby bardzo bliska, więc ta pełna koordynacja i wolna ręka dla samorządów na pewno jest bardzo potrzebna w sprawnym zwalczaniu pandemii".

mueller piotr Piotr Müller 1200 free.jpg
Rzecznik rządu: bierzemy pod uwagę odmrażanie usług na świeżym powietrzu

Poseł PSL zaapelowała w programie "W samo południe" o rozmowę ponad podziałami politycznymi. - Bardzo istotną kwestią jest to, żeby rozmawiać o sprawach ważnych, a pandemia, zdrowie i bezpieczeństwo Polaków jest bardzo ważne - zaznaczyła. Jednocześnie prosiła o to, aby oprócz koronawirusa zajmować się też innymi jednostkami chorobowymi. Zdaniem gościa radiowej Jedynki, miałaby w tym pomóc prywatna służba zdrowia.

- W sytuacjach kryzysowych, kiedy wydolność systemu jest na granicy wytrzymałości, należy do walki z innymi schorzeniami zaangażować prywatną służbę zdrowia i finansować ją z budżetu państwa - oznajmiła.


Posłuchaj
08:26 [ PR1]PR1 (mp3) 8 kwiecień 2021 12_25_43.mp3 Urszula Nowogórska: samorządy powinny mieć autonomię w podejmowaniu decyzji (W samo południe/Jedynka)

 

Urszula Nowogórska przypomniała również sytuację ze środy, gdy do jednego z krakowskich szpitali przyjechało około 1800 dawek szczepionki, które były "w rozmrożonym stanie". Aby te dawki nie przepadły, zdaniem poseł, "w takich sytuacjach należy wyszczepiać ludzi spoza systemu".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek

Gość: Urszula Nowogórska (poseł PSL)

Data emisji: 8.04.2021

Godzina emisji: 12.26

Czytaj także

"Trzeba się wznieść ponad podziały". Poseł PSL apeluje ws. Krajowego Planu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 13:23
- Nie można działać tak, że robiąc na złość rządowi, sprawi się, iż będzie cierpieć społeczeństwo. Rządzący mają swoje kwestie, opozycja jest po drugiej stronie, ale są tematy, w których trzeba się wznieść ponad podziały i rozmawiać, by jak najwięcej tych środków jak najszybciej popłynęło - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PSL Stefan Krajewski, pytany o poparcie jego klubu dla Krajowego Planu Odbudowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Sawicki: czas najwyższy, żeby przejść na masowe testowanie przesiewowe

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 13:21
- My rządowi nie przeszkadzamy - jeśli zwróci się o pomoc, gdzie będzie ona możliwa, oczywiście poprzemy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Marek Sawicki, poseł PSL, odnosząc się do rządowej strategii walki z pandemią koronawirusa. 
rozwiń zwiń