Adam Hlebowicz: polskie elity nie dopuszczały możliwości współpracy z reżimem komunistycznym

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:08
- Ci ludzie, polscy oficerowie, czy zawodowi, czy rezerwy, absolutnie nie dopuszczali w ogóle takiej możliwości, żeby współpracować z reżimem komunistycznym. Stąd te zalecenia i rozkaz o wymordowaniu polskich elit - mówił w programie "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Radia Adam Hlebowicz, historyk i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN.
Adam Hlebowicz (IPN) był gościem Sygnałów dnia
Adam Hlebowicz (IPN) był gościem "Sygnałów dnia"Foto: Polskie Radio

13 kwietnia jest obchodzony Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku. w Berlinie zorganizowano konferencję prasową, podczas której poinformowano o znalezieniu przez Niemców zbiorowych mogił. Święto zostało uchwalone w 2007 przez Sejm RP roku w celu oddania hołdu zamordowanym.

Czytaj także:
1200_Katyń_PAP.png
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

- 13 kwietnia to data symboliczna - przypomniał Adam Hlebowicz. - Rozkaz o zamordowaniu polskich oficerów zapadł już w marcu 1940 roku - wyjaśnił i podkreślił, że przy podjęciu tej decyzji z pewnością był obecny Józef Stalin. 

Jak podkreślił gość Polskiego Radio, "mordy zaczęły się na początku kwietnia i trwały do końca maja". - Pamiętamy o tych czterech miejscach, a powinniśmy wiedzieć o pięciu miejscach: o Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni i prawdopodobnie piątym miejscem są Kuropaty, ale bez badań archeologicznych nie jesteśmy w stanie tego w 100 proc. tego potwierdzić - mówił ekspert. 

Posłuchaj
07:10 PR1_mp3 2021_04_13-12-28-52.mp3 Adam Hlebowicz o Zbrodni Katyńskiej ("W samo południe")

Przesłuchania

Czytaj także:
Katyń rocznica PAP bieżący 1200.jpg
Katyń. Rekonstrukcja zdarzeń na podstawie relacji świadków

Historyk podkreślił, że mówiąc o sowieckich zbrodniach, należy pamiętać także o przesłuchaniach, które miały miejsce, zanim wydano rozkaz o mordach. - Przeprowadzali je wyspecjalizowani oficerowie NKWD, którzy prowadzili w obozach w Kozielsku, w Starobielsku i w Ostaszkowie - mówił.

- Czemu miały służyć te rozmowy? Chodziło o to, żeby sprawdzić, jaki jest stan świadomości polskich oficerów, polskiej elity, czy ci ludzie są w stanie pójść na współpracę z sowietami, czy są w stanie w jakimś stopniu stracić swoją ojczyznę - tłumaczył Hlebowicz. 

Jak podkreślił ekspert - "na podstawie tych przesłuchań wynikł bardzo jasny obraz". - Ci ludzie, polscy oficerowie, czy zawodowi, czy rezerwy, absolutnie nie dopuszczali w ogóle takiej możliwości, żeby współpracować z reżimem komunistycznym - zaznaczył i dodał, że to właśnie "stąd te zalecenia i rozkaz o ich wymordowaniu".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość audycji: Adam Hlebowicz, historyk i dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN

Godzina emisji: 12.28

jbt

Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Andrzej Gwiazda: od małego nie miałem wątpliwości, inni czekali na prawdę do lat 90.

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 14:29
- Od małego nie miałem wątpliwości co do Katynia. Inni Polacy dowiedzieli się o tym dopiero w latach 90. - powiedział o zbrodni katyńskiej i pamięci o niej Andrzej Gwiazda, opozycjonista w PRL i zesłaniec na Sybir w 1940 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent o zbrodni katyńskiej: jej ofiary pozostawiły nam testament niezłomnego patriotyzmu

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 08:23
"Każdego 13 kwietnia w sposób szczególny czcimy pamięć blisko 22 tysięcy Polaków, którzy padli ofiarą potwornej komunistycznej zbrodni przeciw pokojowi, ludzkości i narodowi polskiemu. Akt ludobójstwa, jakim był mord katyński, trwa w naszej pamięci historycznej jako bolesna rana i przestroga" - napisał prezydent w przesłaniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
rozwiń zwiń