Książę Filip na nieznanych wcześniej zdjęciach. Opublikowała je rodzina królewska

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 10:00
Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej zamieścili w mediach społecznościowych serię niepublikowanych wcześniej zdjęć. przedstawiających zmarłego w piątek księcia Filipa, męża królowej Elżbiety II, w różnych sytuacjach rodzinnych.
Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w wieku 99 lat
Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł w wieku 99 latFoto: PAP/EPA/The Duchess of Cambridge/HANDOUT

Na chronologicznie ostatnim z nich - wykonanym przed księżną Kate w 2018 r. - królowa i książę Filip siedzą na kanapie w zamku Balmoral otoczeni przez wszystkich siedmioro prawnuków, których wówczas mieli, czyli trójkę dzieci księcia Williama i księżnej Kate - George'a, Charlottę i Louisa, dwie córki Petera Philipsa - Savannę i Islę, oraz dwie córki Zary Tindall - Mię i Lenę. (Książę Filip w chwili śmierci miał dziesięcioro prawnuków, ale trójka kolejnych urodziła się już po wykonaniu tego zdjęcia.)

Inne zdjęcie pochodzi z 2015 r. z zamku w Windsorze i przedstawia królową i księcia Filipa wraz ich wnukiem, księciem Williamem i jego żoną Kate oraz dwójką ich dzieci - George'em i Charlottą.

Ks Filip 1200 FORUM.png
Konie, trufle, pędzle, skrzydła. Życie księcia Filipa było pełne pasji

Zobaczyć można także fotografię wykonaną w dniu ślubu Williama i Kate w 2011 r., a księciu Filipowi towarzyszą na nim jego syn, książę Karol wraz z żoną księżną Camillą. Interesujące jest zdjęcie Filipa wraz z synem Karolem z 1966 roku podczas gry w polo. Można także zobaczyć księcia w towarzystwie wnuczek - księżniczek Beatrycze i Eugenii na trybunie w czasie wyścigów konnych w Epsom.

Książę Filip był także żeglarzem, co pokazuje kolejna seria archiwalnych zdjęć.

Są też fotografie przypominające zagraniczne wizyty księcia Filipa.

Julia Hauke.jpg
Julia Hauke - polska prababcia księcia Filipa

***

Książę Filip, który był mężem Elżbiety II przez ponad 73 lata, zmarł 9 kwietnia na zamku w Windsorze w wieku 99 lat. Uroczystości pogrzebowe odbędą się także na zamku w Windsorze w najbliższą sobotę i będą przeprowadzone zgodnie z restrykcjami przeciwepidemicznymi, czyli będzie mogło w nich wziąć udział maksymalnie 30 osób.

MONARCHIA BRYTYJSKA - OFICJALNIE I OD KUCHNI -zobacz serwis specjalny

paw/

Czytaj także

Boris Johnson: książę Filip zaskarbił sobie sympatię kolejnych generacji w Królestwie

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 14:29
Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył, że "z wielkim smutkiem" przyjął wiadomość o śmierci księcia Filipa. - Jako naród i Królestwo dziękujemy Filipowi, księciu Edynburga, za niezwykłe życie. I niezwykłą pracę. - powiedział.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież złożył kondolencje Elżbiecie II. Podkreślił "wybitne zasługi w służbie publicznej" księcia Filipa

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2021 14:43
Za pośrednictwem watykańskiego Sekretarza Stanu kardynała Pietro Parolina papież wystosował telegram do brytyjskiej monarchini, w którym złożył jej kondolencje po śmierci małżonka - księcia Filipa.
rozwiń zwiń