Krzysztof Gawkowski: postrzegam rolę rzecznika jako pracę społeczną dla ludzi i wśród ludzi

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:08
- Gdybym miał ocenić całą kadencję pana Bodnara, to mam poczucie, że zawsze pracował z ludźmi. Nie stawał w obronie polityków, a racji konstytucyjnych i tego, jak powinno być szanowane prawo - mówił w programie "W samo południe" na antenie Programu 1 Polskiego Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. 
Krzysztof Gawkowski
Krzysztof GawkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Adam Bodnar został wybrany na Rzecznika Praw Obywatelskich w 2015 roku. Jego pięcioletnia kadencja upłynęła 9 września 2020 roku, jednak do tej pory parlament nie wybrał jego następcy.

W czwartek 15 kwietnia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny uznał przepis, pozwalający działać RPO po zakończeniu kadencji do czasu objęcia stanowiska przez jego następcę, za niekonstytucyjny. W wyniku tej decyzji Bodnar opuści urząd za trzy miesiące, w momencie, gdy wyrok TK będzie uprawomocniony. 

Czytaj także:
Marek Ast 1200 PAP.jpg
Marek Ast: TK dał trzy miesiące ustawodawcy, aby dostosować obowiązujące prawo do wymogów konstytucji

- Postrzegam rolę rzecznika jako pracę społeczną dla ludzi i wśród ludzi - podkreślił Krzysztof Gawkowski. - Gdybym miał ocenić całą kadencję pana Bodnara, to mam poczucie, że zawsze pracował z ludźmi. Nie stawał w obronie polityków, a racji konstytucyjnych i tego, jak powinno być szanowane prawo - mówił. Gość Polskiego Radia uważa, że pracę Adama Bodnara można uznać za "znakomitą".

Posłuchaj
07:43 _PR1_SC1 2021_04_15-12-27-21.mp3 Krzysztof Gawkowski o kadencji Adama Bodnara ("W samo południe")

Praca RPO a zaangażowanie polityczne

Polityk podkreślił, że nigdy nie odniósł wrażenia, że rzecznik w swojej pracy kierował się swoimi poglądami politycznymi. - Nigdy nie oskarżałem Adama Bodnara o sprawy polityczne, które nie są zgodne z moim światopoglądem, a w których stawał w obronie - zaznaczył i dodał, że zarówno lewica, centrum, jak i prawica, "miały w nim ostoję". 

- Czułem, że pan Bodnar idzie drogą polityczną osoby, która ma za zadanie bronić interesu społecznego, bez względu na to, skąd kto pochodzi, jakie ma położenie społeczne, czy jest wykształcony, czy nie, czy jest biedny, czy bogaty - mówił poseł. Zaznaczył także, że biuro RPO zajmowało się setkami indywidualnych spraw. 

Czytaj także:
trybunał free konstytucyjny free shutt 1200.jpg
"Ciągłość urzędu zostanie zachowana". Politycy o wyroku TK ws. RPO

Rozmówca wskazał także, że jego zdaniem podczas swojej kadencji rzecznik bronił demokracji. - Zauważyłem, że stawał zawsze po stronie wartości sprawiedliwości polskiej racji stanu i był postacią, która bez wątpienia chroniła polską konstytucję - opisywał. 

Kandydatura Piotra Ikonowicza

Krzysztof Gawkowski odniósł się również do kandydatury Piotra Ikonowicza. Jak wyjaśnił, "Lewica zdecydowała się na wystawienie takiego rzecznika społecznego, bo byłby dobrym następcą Adama Bodnara". 

- Mam nadzieję, że nie tylko społeczeństwo wybiera go w sondażach i wskazuje, że jest to dobry kierunek, ale również politycy Prawa i Sprawiedliwości będą chętni, aby zagłosować na taką postać - stwierdził gość Polskiego Radia. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Ogórek 

Gość audycji: Krzysztof Gawkowski (Lewica)

Godzina emisji: 12.28

jbt

Czytaj także

"Ten przepis jest niezgodny z konstytucją". TK wydał wyrok ws. kadencji Rzecznika Praw Obywatelskich

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 09:21
Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę jest niezgodny z konstytucją - orzekł w czwartek Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Echa decyzji TK ws. RPO. Liziniewicz: może powstać instytucja, która wybierze pełniącego obowiązki

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:00
- PiS prawdopodobnie, w oparciu o ustawę, ustanowi pełnomocnika Rzecznika Praw Obywatelskich - tak o sprawie wokół RPO mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej".
rozwiń zwiń