"Nowe drogi, szkoły, przedszkola i szpitale". Fogiel pokazał znaczenie Funduszu Odbudowy dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:07
- Mówimy o 770 mld zł, które mogą trafić do Polski, a jeśli Sejm tego nie uchwali - nie trafią - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, pytany czy Sejm opowie się za Funduszem Odbudowy Unii Europejskiej.
Radosław Fogiel
Radosław FogielFoto: PR/Jedynka

schreiber pap_20210113_0KK 1200.jpg
Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy

- To sprawa niezwykle ważna, jedna z ważniejszych, spośród tych, którymi będziemy zajmować się w tej kadencji Sejmu - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS, odnosząc się do kwestii unijnego Funduszu Odbudowy.

Posłuchaj
07:42 _PR1_AAC 2021_04_16-12-25-24.mp3 Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS o Funduszu Odbudowy i sporze wokół RPO (Jedynka)

- Głęboko wierzę, że w Sejmie znajdzie się w tej sprawie większość - dodał.

- Mówimy o 770 mld zł, które mogą trafić do Polski, a jeśli Sejm tego nie uchwali - nie trafią. To nowe drogi, szkoły, przedszkola, oczyszczalnie ścieków, szpitale etc. w naszych sąsiedztwach - zaznaczył.

Unijny Fundusz Odbudowy

O ratyfikację Funduszu Odbudowy pytany był w piątek premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Gdańsku. Zaznaczył, że obecnie prowadzone są w tej sprawie szeroko zakrojone rozmowy o charakterze przedłużonych konsultacji. Premier podkreślił, że Krajowy Plan Odbudowy, który ma być finansowany z Funduszu Odbudowy, będzie częścią Nowego Ładu - programu PiS wyjścia z pandemii.

Rząd miał we wtorek po raz kolejny zająć się projektem ustawy o ratyfikacji zwiększenia zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez kraje członkowskie jest konieczna do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Projekt został jednak zdjęty z porządku obrad rządu.

W Zjednoczonej Prawicy nie ma w tej sprawie zgody - projektowi sprzeciwia się Solidarna Polska. Oficjalnej decyzji w sprawie głosowania nad ratyfikowaniem decyzji o zwiększeniu zasobów własnych nie podjęły kluby KO i Lewicy, PSL uzależnia poparcie od przyjęcia warunków ugrupowania.

W rozmowie była także mowa o wyborze nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość audycji: Radosław Fogiel (PiS)

Data emisji: 16.04.2021

Godzina emisji: 12.28

Jedynka/IAR/PAP/in./

Czytaj także

"PiS zagłosuje z Lewicą". Bogusław Wontor o Funduszu Odbudowy

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 08:00
- Nie można doprowadzić do tego, by Polska nie otrzymała tak dużych środków finansowych. Jeżeli dojdzie do głosowania w Sejmie, to nie będzie można mówić, że Lewica będzie głosowała razem z rządem. To PiS zagłosuje z Lewicą, bo w sprawie Funduszu Odbudowy od początku byliśmy jednoznaczni. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cenimy wkład Google'a w budowę gospodarki cyfrowej". Premier o współpracy z amerykańskim gigantem

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 11:30
Polska i ja wysoko cenimy naszą długotrwałą współpracę z Google i wasz wkład w budowę gospodarki cyfrowej. Dziękujemy wam za wasze nieustające zaangażowanie w Polskę! - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na słowa prezesa Google'a Sundara Pichaiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To nie Polsce się on nie podoba, ale Niemcom". Zbigniew Kuźmiuk o ratyfikacji Funduszu Odbudowy przez kraje UE

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 18:55
- Niezależnie od tego, jak będzie wyglądało głosowanie w naszym parlamencie, czy Zjednoczona Prawica zagłosuje w tej sprawie jednolicie, to nie Polska jest tutaj problemem. Są nim Niemcy - mówił w Polskim radiu 24 Zbigniew Kuźmiuk, europoseł (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń