"Jest sygnał, że Unia powinna się tym zająć". Beata Płomecka o nałożeniu sankcji na Rosję

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 13:30
- Z moich ustaleń wynika, że propozycje rozszerzenia sankcji za te agresywne i destabilizujące działania Rosji, poparło na razie siedem krajów, to jest Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja, Chorwacja i Rumunia. Nie było jednak na razie głębszej dyskusji na ten temat - komentowała korespondentka Beata Płomecka w Programie 1 Polskiego Radia.
Budynek Parlamentu Europejskiego
Budynek Parlamentu EuropejskiegoFoto: RossHelen/ Shutterstock

Beata Płomecka wyjaśniła, że na ten moment Unia Europejska nie podjęła żadnych konkretnych działań w sprawie rozszerzenia sankcji na Rosję z powodu sytuacji w Donbasie. - Nie rozpoczęły się prace w grupach roboczych, ale jest sygnał, że Wspólnota powinna się tym zająć - mówiła. 

Czytaj także:
Zełenski free tt 1200.jpg
"Rosja destabilizuje Ukrainę i całą Europę". Zełenski zaprasza europejskich polityków do Donbasu

Postulat o rozszerzeniu sankcji został podniesiony na unijnym forum przez polską dyplomację. - Z moich ustaleń wynika, że propozycje rozszerzenia sankcji za te agresywne i destabilizujące działania Rosji poparło na razie siedem krajów, to jest Litwa, Łotwa, Estonia, Dania, Szwecja, Chorwacja i Rumunia. Nie było jednak na razie głębszej dyskusji na ten temat - komentowała korespondentka. 

Jak wyjaśniła dziennikarka, ta propozycja była "do tej pory omawiana tylko podczas spotkania ambasadorów". - Okazja do dyskusji, chociażby na szczeblu ministerialnym, będzie w poniedziałek podczas wideokonferencji szefów dyplomacji unijnych krajów - zauważyła i dodała, że po "wspólnej naradzie okaże się, jakie są nastroje wśród krajów członkowskich".

Posłuchaj
09:54 Jedynka/W samo południe - 17.04.2021 część międzynarodowa Beata Płomecka o działaniach Unii Europejskiej ws. sytuacji na Ukrainie (Jedynka/W samo południe)
 

Misja na linię frontu

Czytaj także:
Dmytro Kułeba facebook 1200.jpg
Szef MSZ Ukrainy weźmie udział w unijnej naradzie. Chodzi o sytuację w Donbasie

Beata Płomecka przypomniała, że podczas poniedziałkowej wideokonferencji ministrowie połączą się z szefem ukraińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- Nie jest wykluczone, że zaproponuje on, po raz kolejny, ale teraz już ministrom, żeby Unia wysłała misję na linię frontu w Donbasie - zauważyła. Poinformowała także, że w Parlamencie Europejskim pojawiła się podobna propozycja. 

- Pod tym apelem podpisało się ponad dwudziestu europosłów z tzw. Grupy Przyjaciół Ukrainy. Wśród nich było kilku polskich polityków - mówiła rozmówczyni.

Zdanie polskich europosłów 

Korespondentka Polskiego Radia poinformowała, że miała okazję porozmawiać z byłymi szefami dyplomacji - Anną Fotygą i Radosławem Sikorskim.

- Anna Fotyga powiedziała mi, że jest wiele powodów, dla których sankcje oczywiście powinny być utrzymywane i wzmacniane. Mówiła również, że powinna być większa konsekwencja w postępowaniu Unii Europejskiej, oraz że dobrze by było, gdyby państwa wiodące - Niemcy i Francja - lepiej słuchały naszego regionu, bo w przeszłości uznawały, że państwa Europy Środkowej są zbyt radykalne w podejściu do Rosji - przekazała dziennikarka. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Gość audycji: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia)

Data emisji: 17.04.2021

Godzina emisji: 12.21

Czytaj także

Spotkanie przywódców Ukrainy, Niemiec i Francji. Tematem rozmów coraz gorsza sytuacja w Donbasie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 14:06
Dziś w Paryżu rozmowy między przywódcami Ukrainy, Francji i Niemiec. W planie rozmów eskalacja militarnego napięcia przez Rosję. Ukraiński ekspert do spraw wojskowości Mychajło Samuś, w rozmowie z Polskim Radiem ocenia, że prezydent Zełenski podczas wizyty będzie lobbował na rzecz objęcia Ukrainy Planem Działań na Rzecz Członkostwa w NATO.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prezydent Francji wybił ukraińską piłkę na out". Media o telekonferencji Macrona i Zełenskiego z Merkel

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 09:45
"Prezydent Francji wybił ukraińską piłkę na out", "Macron unika wyraźnej odpowiedzi", "Francja nie chce prowokować Moskwy" - pod takimi tytułami francuskie media komentują piątkową telekonferencję z udziałem prezydentów Francji i Ukrainy z kanclerz Niemiec.
rozwiń zwiń