Łuszczyca to nie trąd!

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 15:00
Wiele osób boi się od kontaktu z chorymi na łuszczycę w obawie przed zarażeniem.

Tymczasem łuszczyca jest jedną z najczęstszych chorób skóry. W Polsce cierpi na nią 800 tysięcy osób. Często czują się one odrzucone przez społeczeństwo.

Małgorzata Miszewska z Gdyni, która na łuszczycę choruje od 20 lat twierdzi, że Polacy źle reagują na ludzi obciążonych tą chorobą.

- Osoba chora na łuszczycę została wyproszona z basenu i poproszono ją o przyjście przed wymianą wody, że wtedy będzie mogła przyjść się wykąpać, skorzystać z basenu -  powiedziała reporterce Polskiego Radia Alicji Duszy - Miszewska.

Chorzy na łuszczycę bardzo często mają rownież problemy w kontaktach międzyludzkich.  Uciekają od ludzi w obawie przed odrzuceniem.

- Dwie osoby na sto mają łuszczyce. Jest to częsta choroba choć nie widzimy jej w autobusie, na ulicy, czy na palży, bo pacjenci się jej wstydzą - wyjaśnia Grażyna Dziekan, dermatolog.

Zdaniem lekarki łuszczyca jest chorobą, która odbija się i na zdrowiu fizycznym, i psychicznym. Do tego polscy pacjenci mają utrudniony dostęp do leczenia łuszczycy. Roczna terapia kosztuje około 50 tysięcy złotych. O refundacji leczenia każdego pacjenta decyduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Refundacja jest tylko za zgoda płatnika, rozliczenie za zgodą płatnika, co nas nie satysfakcjonuje, bo nie daje możliwości pełnego leczenia pacjentów - tłumaczy profesor Andrzej Kaszub, krajowy konsultant do spraw dermatologii.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzymek przyznaje, że pacjenci skarżą się na ograniczony dostęp do leczenia. Zapewnia jednak, że przyjrzy się sytuacji chorych na łuszczycę i jeżeli zajdzie potrzeba zasady finansowania leczenia zostaną zmienione.

 

(mb)

Czytaj także

Po zażyciu leku przeciwbólowego odpadła jej skóra

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2010 12:38
Toksyczna reakcja organizmu na leki przeciwbólowe wystąpiła u 80-latki z Rzeszowa. Na skutek zażycia tabletek uśmierzających ból, pacjentce z połowy ciała zeszła skóra. Lekarze i farmaceuci ostrzegają przed nadużywaniem leków bez konsultacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zapobiec problemom ze skórą?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 20:40
Skóra potrzebuje systematycznej pielęgnacji - nawet latem
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skóra zimą

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2009 10:45
Jak zadbać o skórę zimą
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skóra nie lubi lata

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2010 22:34
Ogórek, sok z cytryny, kisiel, czyli jak latem " dopieszczać" naszą skórę - radzi dermatolog dr Agnieszka Krajewska - Sura w "Magazynie Medycznym".
rozwiń zwiń